1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nookie1986 [14]
3 years ago
7

The train from New York to Boston goes 100 miles every 80 minutes. If the distance from New York to Boston is 240 miles, how lon

g does it take to get from New York to Boston?
A) 19.2 minutes
B) 1 hour and 12 minutes C) 3 hours and 12 minutes D) d) 4 hours plzz help I need to submit this nowww
Mathematics
1 answer:
denpristay [2]3 years ago
4 0
The awnser is uhhhhhh chicken sandwihc
You might be interested in
What is the length of AB?
Dovator [93]

Answer:

AB = 5

Step-by-step explanation:

The side opposite the 30 degree angle will have the shortest length. The side opposite the 60 degree angle will be  √3  times as long, and the side opposite the 90 degree angle will be twice as long.

In this case we just divide 10 by 2

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Seven more than the quotient of a number and 2 is -4
Rzqust [24]

Answer:

x/2 + 7 = -4

Step-by-step explanation:

7 more just means plus 7

a quotient of a number and blank basically is 'a number' (usually x) over a the number given if that makes sense. so in our scenario its x/2

'is' basically means is equal to

put it all together and you get x/2 + 7 = -4

hope this helps <3

5 0
3 years ago
Which expression is equivalent to 4/9(2n - 3)
krek1111 [17]

Answer:

8n/9 - 4/3

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
The theater's income in dollars are sold is(20x18)x5.use properties to find the total income.what property is (20x18)x5. the pro
Pie
Associative Property of Addition
4 0
3 years ago
Jennifer paid $3.75 for 3 doughnuts. What is the unit price for the doughnuts?​
Scrat [10]

Answer:

Cost of one doughnut = $1.25

Step-by-step explanation:

Doughnut           Cost

  3                       3.75

   1                         x

\frac{3}{1} = \frac{3.75}{x}\\\\3 \times x = 3.75 \times 1\\\\x = \frac{3.75}{3} = \$ 1.25

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The depth of a scuba diver can be modeled by the equation d 0.5t (3.5t- 28.25), where d is the depth in meters of the diver and
    14·1 answer
  • Six neighbors share 4 pies equally. How much of a pie does each neighbor get?
    8·1 answer
  • What is the minimum value of the objective function C = 4x + 9y?
    12·2 answers
  • Question 4:
    9·2 answers
  • HELPP NOWW PLEASSEEE
    14·1 answer
  • whoever answers first with an answer &amp; explanation gets brainliest! iz a really easy question but you just have to be the fa
    15·2 answers
  • Sophia had 64¢ until she spent 1 quarter. How much money does Sophia have now?
    14·1 answer
  • PLSS HELP ASP Nick bought raffle tickets to try to win a prize. He paid $3.00 for $12 tickets.
    8·2 answers
  • 3/4 of a cake is left and is divided equally among four people. How much of the remaining cake does each person get?
    9·1 answer
  • A number is chosen at random from the first 100 positive integers. find the probability that the number is divisible by 5. 1/10
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!