1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
icang [17]
3 years ago
12

To solve (6.5) + (5.5), which direction would you move on the number

Mathematics
1 answer:
WITCHER [35]3 years ago
5 0

Answer:

the answer of it is 35.75

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Eight More than four times a Number is negative 20
gizmo_the_mogwai [7]

Answer:

If this is what I think it is then your answer is 4x + 8 = -20

3 0
3 years ago
What is the slope of the line passing through (-2,5)and(3,-4)​
rosijanka [135]

Answer:

9/-5

Step-by-step explanation:

5--4/-2-3

9/-5

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
please help as soon as you see this because people keep answering my questions a day later it’s too late by then‍♂️ & if you
melisa1 [442]

Answer:

A. Cylinder, Shpere, Cone

Step-by-step explanation:

a cylander can be made by rotating a square.

for a sphere, a semi-circle.

for a cone, a right triangle.

hope this helped you

7 0
3 years ago
Pls answer and show work!
raketka [301]

Answer:

x represents +50 for every hour. the inequality is y = 4x + 500 or y = x + 500.

they can ride it for 4 hours

Step-by-step explanation:

y(total cost) = x(50 per hour) + 500(y-intercept)

8 0
3 years ago
X² - 4
emmainna [20.7K]
Yes so he shows this by also doing what is called the flow. After this it is complete
8 0
3 years ago
Other questions:
  • 1 / ( √ 2 )^ 3 = 2^ n find n
    12·2 answers
  • Photo has question! Need answer ASAP
    10·1 answer
  • 10<br>-25 please answer​
    11·1 answer
  • Is this a true proportion ? 1/2 = 5/10 A sometimes B Yes C none of these D no
    15·2 answers
  • Can you check my question please?Thanks for your help. 12 points.
    12·1 answer
  • Can someone help me solve this step by step? tyyyy
    8·1 answer
  • The cost of 7 scarves is $75.25. What is the unit price?<br> The unit price is $<br> per scarf.
    10·2 answers
  • In a popular online role playing game, players can create detailed designs for their character's "costumes," or appearance. Aaro
    15·1 answer
  • Round 69,814 to the nearest hundred
    13·1 answer
  • The sum of a number times 9 and 21 is at most -25.
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!