1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
prohojiy [21]
3 years ago
15

Plz solve this question​

Mathematics
1 answer:
bixtya [17]3 years ago
4 0

Answer:

\frac{2(x - 4)}{(x - 2)(x + 2)}

Step-by-step explanation:

\frac{2}{(x - 2)}  -   \frac{8}{ ({x}^{2} - 4 )}  \\  \frac{2}{(x - 2)}  -  \frac{8}{(x - 2)(x + 2)}  \\  \frac{2(x + 2) - 8}{(x - 2)(x + 2)}  \\  \frac{2x + 4 - 8}{(x - 2)(x + 2)}  \\  \frac{2x - 8}{(x - 2)(x + 2)}  \\  \frac{2(x - 4)}{(x - 2)(x + 2)}

You might be interested in
Simplify x^3 y^3 / x^3 y^3
Marysya12 [62]

Answer:

\frac{1}{y}

Step-by-step explanation:

When simplifying an exponent a way to do is to expand the exponent. This means that it will now be

\frac{x*x*x*y*y*y}{x*x*x*y*y}

Whenever you see an x or y on the numerator and denominator cross it out because it is the same thing as 1

When you cross out all of the x's and y's the only variable left is y in the denominator. This means that the answer is \frac{1}{y}

5 0
3 years ago
Answer this question to get marked as brainliest plus 15 points!!!!
Alchen [17]

Answer:

D

Step-by-step explanation:

complementary means it equals 90

4 0
2 years ago
Complete the number sentence to solve. Enter the answer in simplest form. Four students share 6 granola bars equally. How many g
nata0808 [166]

Answer:

1.5 bars of granola per student

Step-by-step explanation:

Number of students = 4

Number of granola bars = 6

Four students share 6 granola bars equally.

Each student gets = 6 ÷ 4

= 1 1/2

= 1.5 bars of granola per student

Each student's share is 1.5 granola bars.

3 0
2 years ago
That picture is another question
erastovalidia [21]

Answer:

1. 3.82 miles

i dont have 2

3. 31

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Brett works at a local pet store. When he works 5 hours he earns $25. When he works 10 hours he earns $50. What is the rate per
vampirchik [111]

Answer:

$5 per hour

Step-by-step explanation:

25/5 = 5

10*5 = 50

8 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the unit rate to the nearest cent per ounce if there is size is pint and the quantity is 16oz and the price is $3.98
    5·1 answer
  • Which inequality is true
    11·1 answer
  • What is the slope of the line described by the equation below? <br> Y - 5= -3(x - 17)
    9·2 answers
  • A flight across the US takes longer east to west then it does west to east. This is due to the plane having a headwind flying we
    13·1 answer
  • The vertices of ΔGHI are G(-3,0), H(-5,-5), and I(1,-5). What are the coordinates of the image after being reflected over the y-
    11·1 answer
  • Which relation is not a function?
    15·1 answer
  • Guided Practice
    15·1 answer
  • Two buckets of paint each have a mass of 9 kg. If the gravitational force between them is 6.0x10 to the power of minus 10, how f
    15·1 answer
  • A survey asked a group of 60 students to list their eye color
    7·2 answers
  • Leyton is 8 years older than his cousin Morgan. Three years ago he was 3 times older than Morgan. How old are Leyton and Morgan
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!