1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Makovka662 [10]
2 years ago
5

If f(x) = 1/9x-2, what is f^-1(x)?

Mathematics
1 answer:
gavmur [86]2 years ago
8 0

Answer:

9x-2

Step-by-step explanation:

f^-1(x)=1/f(x)=9x-2

You might be interested in
Explain how you can use a number line to show that 5/8 is greater than 3/8
vladimir2022 [97]


You can start by drawing a number line and labeling it with eighths. ( 1/8, 2/8, etc.) Then you can place a dot on 3/8 and 5/8. From there, it's clear to see that 5/8 is greater than 3/8.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
In which quadrant is point F located <br> A. I<br> B. II<br> C. III<br> D. IV
9966 [12]
It’s C the third quadrant
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help!!!!
Ket [755]
C is the answer Because f(x) is a horizontal line on the 6
3 0
3 years ago
Convert 1 miles into kilometers, using proper significant figures, given that 1 mile =1609 km
Elza [17]

Answer:

1 mile =1609 km

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Which equation describes the line that contains (1,5) and has a slope of 2
lilavasa [31]
In order to write an equation you need to find the y-intercept. the way you do this is by plugging in the value 2 and the point into y=mx+b and solving for b. once you plug everything in you get 5=2(1)+b. solving from here you get b=3. putting everything together you get y=2x+3
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Find two pairs of integers whose sum is -6
    15·2 answers
  • Can someone please help me with these step by step?
    6·2 answers
  • At a store each notebook has a cost of x dollars. Which situation can be represented by this inequality?
    13·1 answer
  • Help? It’s on probability’s.
    13·2 answers
  • A washer and a dryer cost $710 combined. The washer costs $40 less than the dryer. What is the cost of the dryer?
    9·2 answers
  • the ticket booth at a school play sells 140 adult tickets and 210 student tickets. find the ratio of adults to students write yo
    14·2 answers
  • Of the two bottles shown of sunblock shown, which is the better buy? Explain. Sunblock 1: 4 ounce bottle $8.49 Sunblock 2: 5 oun
    9·1 answer
  • Mario invested $475 in $45 and $25 stock shares. The number of $25 shares was 5 less than 3 times the number of $45 shares. How
    12·2 answers
  • A list is made of all possible 2-digit whole numbers that result from using only the digits 1,3,5, and 7 in both the
    7·1 answer
  • Please can u help me
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!