1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
djyliett [7]
2 years ago
15

Four more than the price p

Mathematics
1 answer:
spayn [35]2 years ago
3 0
$p+4 that’s the answer
You might be interested in
In a two-digit number, the units digit is twice the tens digit. If the number is doubled, it will be 9 more than the number reve
taurus [48]
10(2x)+x 
21x is the original number

12x is the reversed number
24x is the reversed then doubled number

Set up an equation:
24x=21x+9
3x=9
x=3

The original number is 63 and the reversed number is 36, which then is 72 when doubled.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
3n to the 2nd power+2
steposvetlana [31]

Answer:

11n

Step-by-step explanation:

We don't know the value of N, so we leave that the same.

3 to the second power, (3x3)= 9.

We have to add 2 to 9, so 9+2=11

Add your n to the end, and your answer is 11n.

3 0
3 years ago
Consider a TV set that consumes 120 W of electric power when it is on, and is kept on for an average of 6 h per day. For a unit
Andru [333]

The cost of electricity consumed by the TV per month is <u>$4.968</u>.

In the question, we are given that a TV set consumes 120W of electric power when switched on. It is kept on for a daily average of 6 hours per day. The number of days in the month is given to be 30 days. The cost per unit of electricity is 23 cents per kWh.

We are asked to find the cost of electricity the TV consumes in the month.

The daily energy consumed by the TV = Power*Daily time = 120*6 Wh = 720 Wh.

The monthly energy consumed by the TV = Daily energy*Number of days in the month = 720*30 Wh = 21600 Wh = 21600/1000 kWh = 21.6 kWh.

Hence, the total cost of electricity the TV consumes = Monthly energy*Per unit cost = 21.6*23 cents = 496.8 cents = $496.8/100 = $4.968.

Therefore, the cost of electricity consumed by the TV per month is <u>$4.968</u>.

Learn more about computing costs at

brainly.com/question/14277272

#SPJ4

3 0
1 year ago
Annabelle and Navene are multiplying (4275)(4372). Annabelle's Work Navene's Work (4275)(4372) = 42 + 375 + 2 = 4577 (4275)(4372
natta225 [31]

Neither are correct.

Navene has broken the problem up and simply added numbers together to get "4577"

Annabelle is also wrong because whereas she multiplied, she also broke up the numbers in the equation to get "46710"

The answer should be 18,690,300

7 1
3 years ago
Read 3 more answers
Isabelle is mixing red paint with blue paint to make purple paint. She adds 3/10 of a fluid ounce of red to 11/15 of a fluid oun
Anna71 [15]
She will need 3 fluid ounces of red paint
7 0
3 years ago
Other questions:
  • Wat is the value of 6 in 90.16
    5·2 answers
  • what is the value after 7 years of a car that originally costs $25,000 rate if it depreciates at a rate of 8% per year ?round yo
    13·1 answer
  • factor completely 4x5 − 20x4 − 36x3. 4(x5 − 5x4 − 9x3) x3(4x2 − 20x − 36) x2 − 5x − 9 4x3(x2 − 5x − 9)
    9·2 answers
  • What is the slope of the line that passes through (4,26) and (-45,22.)
    10·1 answer
  • Which ordered pairs make both inequalities true?
    14·1 answer
  • Estimate the difference.<br><br> 9,136 - 3,572
    6·2 answers
  • 6y−3(4/3y−2) Simplified please?
    6·2 answers
  • WILL GIVE BRAINLIEST
    6·1 answer
  • Select the correct graph of ABC<br><br> Giving brainliest
    11·2 answers
  • What is the value of b?<br> please help
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!