1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
jenyasd209 [6]
2 years ago
10

kalia spent a quarter of her weekly allowance on a movie. the movie was $4.25. WHat is her weekly allowance

Mathematics
1 answer:
Montano1993 [528]2 years ago
7 0

Answer:

$17

Step-by-step explanation:

Think about it like this.

$4.25 is equal to 0.25 * x value, where x is the weekly allowance

$4.25=0.25x

$17=x

You might be interested in
An airplane 40,000 feet above the ground begins descending at a rate of 1,500 feet per minute. Write an equation to model the si
user100 [1]

Answer:

h(t) = 40,000 - 1,500t

Step-by-step explanation:

Let h(t) be the height of the airplane after t minutes.

h(t) = 40,000 - 1,500t

4 0
3 years ago
Name the postulate or theorem you can use to prove the triangles congruent
Lesechka [4]

Answer:

ASA

Step-by-step explanation:

if you understood the other, similar questions now, this one is really, really easy.

we got the confirmation for 2 angles and the side between these angles.

so, angle side angle or ASA

6 0
3 years ago
Pls help ASAP PLEASE!!!!!!!
STALIN [3.7K]

Answer:

nah im good

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
If u is a unit vector, find u · v and u · w. (assume v and w are also unit vectors.) equilateral triangle
serg [7]

solution:

we know that ,

u.v = ΙuΙ ΙvΙcosθ

here,

θ =60° (since the given triangle is equilateral triangle)

u.v = ΙuΙ ΙvΙcos60°

     = 1 x 1 x 1/2

u.v = 1/2

now, u.w = ΙuΙ ΙwΙcosθ

              = ΙuΙ x cos(60x2)

u.w = -1/2


5 0
3 years ago
HELP
Otrada [13]

Answer:

(x + 2)² + (y + 9)² = 49

Step-by-step explanation:

Equation:

(x - h)² + (y - k)² = r²

(x - -2)² + (y - -9)² = 7²

(x + 2)² + (y + 9)² = 49

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • I need help with the ones that are not answered please :(
    8·1 answer
  • Please help me I have no clue how to do it.<br><br><br> Thanks,<br><br> Sincerely, Juanito
    13·2 answers
  • Anyone know the answer to this algebra problem?
    11·1 answer
  • The product of 3 and a number increased by 8 is 31
    8·1 answer
  • Explain the process for determining sales tax and total purchase price.
    10·2 answers
  • A group of college students are asked: "Including elementary, middle school, high school, trade school, and college, how many sc
    11·2 answers
  • If 24 chairs cost a total of $312.00. What is the unit price for each chair?
    7·2 answers
  • Please help me:( The volume of the above solid is
    12·1 answer
  • Which describes the association between the number of DVDs sold and the number of DVDs rented?​
    8·1 answer
  • what is the x-intercept of 3y=2x-6 please also show steps this is due in a few minutes !!!!
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!