1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Y_Kistochka [10]
3 years ago
14

3 pizzas for $ 16.50 what is the unit rate for one pizza

Mathematics
2 answers:
o-na [289]3 years ago
8 0
The answer is 5.50$ you have to divide 16.50/ 3
Ganezh [65]3 years ago
4 0
$5.50 is your answer because its $16.50/3
You might be interested in
The cost of milk is expected to raise 106% over the next year
gulaghasi [49]

Answer: about $6.90


Step-by-step explanation: 106% of 3.35

100% of 3.35 is 3.35

6% of 3.35 is 0.201

Add them together and you get 3.551

When you round to the nearest cent, you get $3.55

After add 3.55 to 3.35 and you get $6.90


3 0
3 years ago
5 + 17х + 9 = 2х 21x 14
babunello [35]

Answer:

simplify x=0 is the correct answer

3 0
3 years ago
Rocco earned $5 for every A he received on his report
Morgarella [4.7K]

Answer:

5

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
It cost a farmer 43.60 pre acre to harvest corn. How much does it cost to harvest 1325.5 acres
KATRIN_1 [288]

Answer:

$57,791.8

Step-by-step explanation:

Each acre cost $43.60.

If the famer wants to harvest 1325.5 acres he has to pay 43.6 per acre

43.60×1325.5= 57,791.8

4 0
3 years ago
Write 6 11/13 as an improper fraction.
hoa [83]

Answer:

89/13

Step-by-step explanation:

Step 1:

Multiply the denominator by the whole number

13 × 6 = 78

Step 2

Add the answer from Step 1 to the numerator

78 + 11 = 89

Step 3

Write answer from Step 2 over the denominator

89/13

3 0
3 years ago
Other questions:
  • The mean age of 5 people in a room is 28 years.
    8·1 answer
  • ruby and chung work together ruby lives 13 1/2 miles from work chung lives 2 1/6 miles beyond ruby how far from work does chung
    6·1 answer
  • Which of the following pairs of numbers contains like fractions?
    5·1 answer
  • 30% of 750 using an table
    8·2 answers
  • Find two points that lie on a line with slope -9
    6·2 answers
  • Which expression is represented by 12^6?
    11·2 answers
  • Can someone please help me out!!?
    6·1 answer
  • Kind hearts, help me out please?​
    6·1 answer
  • Julio has $40.00 to rent bikes for himself and a friend for 5 hours. Each bike rental costs $3.25 per hour
    14·1 answer
  • Which of the following can be used to appropriately measure the weight of a car<br>​
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!