1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
DiKsa [7]
3 years ago
9

An electrician charges 35 dollars for a house call and 50 dollars per hour.

Mathematics
2 answers:
ValentinkaMS [17]3 years ago
7 0
I think you have to add them then show the answer. That would be 35+50=85
Vsevolod [243]3 years ago
6 0
C = 35 + 50h

Where C is the total cost and h is the number of hours the job takes.
You might be interested in
Suck at fractions and simplifying
galina1969 [7]

Answer:

7

Step-by-step explanation:

2(3) + 6²/6

Multiply 2x3 and 6² is just multiplying 6x6

6+36/6

Add 6+36

42/6

Divide 42 by 6

7

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
GEOMETRY PROOFS:
Marina CMI [18]

Answer:

Statement 2: ∠BAC = ∠CZY

Reason 3: Vertically opposite angles

Statement 4: YC = CB

Reason 5: AAS (Angle, Angle, Side)

Reason 6: Corresponding sides, congruent triangles

8 0
3 years ago
Which rate describes a unit price?
jarptica [38.1K]
<h2>Answer: <u><em>$5.00 for 1 day</em></u></h2>

Step-by-step explanation:

Unit price refers to the price of an item in one unit (one), 1 in quantity in particular. $5.00 goes in daily pricing - 1 day. While the others are pricing in multiple units.

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
How to find the ratio of two triangles
Andrews [41]
Reduced ratio<span> of any </span>two<span> corresponding sides is called the scale factor of the similar </span>triangles<span>. </span>
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Simplify the expressions
4vir4ik [10]

Answer:

1) 2(2x+3)

2) 2x+4

3) - X + 4

4) 9x - 2

5) 5x−2

6) - 12x - 17

7) - 15x + 11

8) 3x/4

9) - 4x + 7

10) 4x-26/2

11) - 8x + 20.8

12) x - 6

8 0
3 years ago
Other questions:
  • There is a specialty store that you like to go to when you are craving jelly beans. The price is reasonable at $1.30 per pound.
    8·2 answers
  • Rewrite .07 repeating as a simplified fraction
    14·1 answer
  • Simplify <br><br> -2.4 divided by 0.03 <br><br><br><br> -80<br><br> -23.7<br><br> -2.37<br><br> -8
    14·1 answer
  • Steve has 50 notebooks with red covers but only 40 notebooks with blue covers. If he uses up 6 notebooks with red covers and 4 w
    14·1 answer
  • Manuel ordered pizza for a party. A vegetable pizza has 6 slices per pie. A cheese pizza has 8 slices per pie. Manuel ordered fo
    7·2 answers
  • A 12​-tooth gear on a motor shaft drives a larger gear having 42 teeth. If the motor shaft rotates at 700 ​rpm, what is the spee
    15·1 answer
  • paz and her scout troop makes 325 granola bars for a fundraiser. four granola bars are put in each bag. paz says that there will
    10·2 answers
  • Sin (5/6) show work for circle
    7·1 answer
  • A horse was galloping at average speed of 50km/hr for the first 12 minutes. For the next x minutes, the horse slowed down and it
    10·1 answer
  • A: Complementary
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!