4 yrs
Step-by-step explanation:
Formulae for simple interest is;
A= P (1 + rt) Whereby;
A = Total Accrued Amount (principal + interest)
P = Principal Amount
I = Interest Amount
r = Rate of Interest per year in decimal; r = R/100
R = Rate of Interest per year as a percent; R = r * 100
t = Time Period involved in months or years
15300 = 3200 (1 + 106.5/100 *t)
15300/3200 = 1 + 1.065t
4.78125 – 1 = 1.065t
3.78125 = 1.065t
3.78125/1.065 = t
3.55 = t
Rounded off to the nearest whole number;
= 4
9.24 / (5.5 * 6) = 9.24 / 33 = 0.28 per oz
4.68 / (6.5 * 3) = 4.68 / 19.5 = 0.24 per oz
4.48 / (3.5 * 4) = 4.48 / 14 = 0.32 per oz
so the lowest cost is the 6.5 oz tuna in packs of 3 cans for 4.68
The answer as a mixed number is 7
Answer:
Step-by-step explanation:
What shape is the garden?square, rectangle, circle or... just use the area of any these shapes that is mach to the garden.