1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
igomit [66]
2 years ago
14

When the rate of change varies from point to point, the relationship is a

Mathematics
2 answers:
marshall27 [118]2 years ago
8 0

Answer: It is a proportional relationship because a proportional relationship is known as a relationship between two quantities, in which the ratio of one quantity to the other quantity is constant.

Step-by-step explanation:

zzz [600]2 years ago
5 0

Answer:

it is a proportional relationship because a proportional relationship is known as a relationship between two quantities in which the ratio of one quantity to the other quantity is constant.

Step-by-step explanation:

hope it helps

mark me brainliest pls

You might be interested in
What is the answer?
alexgriva [62]

Answer:

Area = (2-3x)(2x+5)(x-1)

       = -6x³-5x²+21x-10

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Which data set has the widest spread? A. data set A: 1, 1, 2, 1, 2, 1 B. data set B: 2, 2, 4, 4, 3, 3 C. data set C: 1, 1, 2, 2,
OlgaM077 [116]

Answer:

C

Step-by-step explanation:

7

4 0
3 years ago
In a class of 30 students 60% said they walk to school
Mekhanik [1.2K]

moan and groan a lot ghjiouygbnjkh

3 0
3 years ago
Express the angle in radian measure 150deg
Umnica [9.8K]

degree to radian = angle in degree * pi/180

rad = 150 * pi/180 = 2.618 radians

7 0
2 years ago
Where is the opposite of the opposite of -1.9 situated on the number line ​
SashulF [63]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

Opposite is 1.9

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Cual es el minimo comu multiplo de 81,27,9
    6·1 answer
  • During March, a firm expects its total sales to be $160,000, its total variable costs to be $95,000, and its total fixed costs t
    11·1 answer
  • 1.<br> What is the unit price of shampoo if a<br> 15-ounce bottle costs $2.79?
    10·1 answer
  • Can someone tell me if I got this right!! Which of the following units is commensurable with miles? 1. Kilograms 2. Grams 3. Gal
    7·1 answer
  • 2. In kite WXYZ,
    15·2 answers
  • Lucinda buys 2,4 metres of curtain material that is priced at $6.99 per metre.
    7·2 answers
  • Which table represents an exponential function of the form y = b^k when 0 &lt; b &lt; 1?
    13·2 answers
  • Which of the following is an arithmetic sequence?
    10·1 answer
  • A car travels a distance of 800m in 40s find its speed
    10·2 answers
  • I need so much help can anyone help me
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!