1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
beks73 [17]
2 years ago
5

Find the area of the kite​

Mathematics
2 answers:
Ber [7]2 years ago
4 0

L = ½ x WY x ZX

L = ½ x 9 x 12

L = ½ x 108

L = 54 cm²

I hope this help

Georgia [21]2 years ago
3 0

Answer:

Step-by-step explanation:

L = ½ x WY x ZX

L = ½ x 9 x 12

L = ½ x 108

L = 54 cm²

You might be interested in
Rachel runs 3.2 miles each weekday and 1.5 miles each day of the weekend how many miles will she have run in six weeks
navik [9.2K]
3.2 x 5 + 1.5 x 2 = 19
5 0
2 years ago
If f is a function where f = {(1,2), (2,4), (3,6), (4,8)} and g is a function
Bad White [126]

Answer:

(a) {(1, 2), (2,4), (3,6), (4 , 8), (1,3), (3,5), (5,7)}

Step-by-step explanation:

add them

3 0
2 years ago
Which expression is equivalent to -35 3/5
Alex787 [66]
You can look at -32 as being -2^5 so if you write (-2^5)^3/5 the 5's cancel out making it -2^3 which equals -8
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Need help solving these 3 equations, please help.
pantera1 [17]
1.) r=-1/3
2.) x=-33/29
3.) x=-4/5 x=2/5
3 0
3 years ago
Is this convergence or divergence?
mart [117]
Convergence is what i would say personally 
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Amber's punch recipe called for 3 quarts of soda and 2 1/2 quarts of fruit juice how many quarts of soda will she need to make 1
    15·1 answer
  • A light bulb in Maya's house uses 9.4 watts of electric power each minute it is on. If the light bulb used a total of 6.58 watts
    8·1 answer
  • Graph the following equation.<br> y + 2 = -2/3(x-4)
    10·1 answer
  • The future population of a small european country of 14 million people
    9·1 answer
  • Solve the following equation for X:<br> 2x - 8 = -2
    13·1 answer
  • 100 points!!! Has anyone done unit 5 test for AP World history?? Edge2020 Answers pls.. Will mark brainliest!!!
    7·2 answers
  • A 5-meter roll of fabric cost $23.50. What is the unit price?
    15·1 answer
  • Find the rate of change of the linear function shown in the graph. Then find the initial value.
    12·1 answer
  • When solving a mass/particle or particle/mass conversion calculation what piece(s)
    10·1 answer
  • Each student in Mr. Kelly’s shop class needs a piece of wood 1/3 foot long to complete a project. Mr. Kelly has one piece of woo
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!