1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
dalvyx [7]
3 years ago
6

Work out the size of angle ABC and give a reason for your answer

Mathematics
1 answer:
Mariulka [41]3 years ago
3 0

Answer:

there is no picture so it is impossible to answer

Step-by-step explanation:

You might be interested in
6a-2(4a-5)=40<br>How do I solve it​
Elza [17]

Answer:

Distribute, then combine like terms, subtract 10 from both sides of the equation, simplify, divide both sides of the equation by the same term, and simplify to get your solution.

Step-by-step explanation:

1.) Distribute

6−2(4−5)=40

6−8+10=40

2.) Combine like terms

6a-8a+10=40

-2a+10=40

3.) Subtract 10 from both sides of the equation

-2a+10=40

-2a+10-10=40-10

4.) Simplify

subtract the numbers

-2a+10-10=40-10

-2a=40-10

subtract the numbers

-2a=40-10

-2a=30

-2a=30

5.) Divide both sides of the equation by the same term

-2a=30

\frac{-2a}{-2} =\frac{30}{-2}

6.) Simplify

cancel terms that are in both the numerator or denominator

\frac{-2a}{-2} =\frac{30}{-2}

a=\frac{30}{-2}

Divide the numbers

a=\frac{30}{-2}

a=-15

a=-15

7.) Solution

a=-15

8 0
3 years ago
Volunteers at Sam's school use some of the student council's savings for a special project. They buy 8 backpacks for $8 each and
Tpy6a [65]

Answer:

The savings were changed by $88

Step-by-step explanation:

1 backpack costs 8 dollars and they bought 8 of them, you have to multiply 8 dollars by 8 cause there is 8 backpacks which is 64 , pen and pencils for 1 backpack costs 3 dollars , so you have to multiply 3 by 8  cause there are 8 backpacks which is 24. then you add 64 and 24 which is 88

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is 17.693 written in expanded form
ira [324]
10 +7 + 0.6+ 0.09+ 0.003



hope this helped
5 0
4 years ago
Read 2 more answers
Which of the following expressions could give the total amount of a $45 restaurant bill with a 15% tip added on?
Elina [12.6K]

Answer:

Option B: 1.15($45) is the correct answer.

Step-by-step explanation:

Given that:

Total amount of restaurant bill = $45

Tip = 15%

As the bill would be 100% and a 15% tip will be added.

Thus total bill,

Total bill = (100+15)% = 115% of restaurant bill

Total bill = \frac{115}{100}(45)

Total bill = 1.15($45)

Hence,

Option B: 1.15($45) is the correct answer.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Pls help! evaluate the sine of the real number, pls give exact answers
solong [7]

Answer:

 -\frac{\sqrt2}{2} \\  or exact is −0.70710678...

Step-by-step explanation:

Getting the point!

  1. If we look at the unit circle and we find -\frac{3\pi }{4} we see it is in the 3rd quadrant.
  2. We know that all points in the 3rd quadrant have both negative x and negative y values.
  3. We know that all radians with the base of 4 on the unit circle have the points of (\frac{\sqrt{2}}{2} ,\frac{\sqrt{2}}{2})
  4. Because we are in the 3rd quadrant and both x and y are negative we know the point of -\frac{3\pi }{4}  is (-\frac{\sqrt{2}}{2}, -\frac{\sqrt{2}}{2})

Finding the sin!

  1. Because we know that sin is asking us for the y value
  2. We can just look at the point and find the y value!
  3. the y value is -\frac{\sqrt2}{2} \\
  4. Because this fraction does not need to be rationalized we are good!
  5. Use a calculator to find the exact value and you get -0.70710678...
  6. The final answer is  -\frac{\sqrt2}{2} \\ or exact is −0.70710678...

Hope this helps!! Please mark Brainliest!

4 0
2 years ago
Other questions:
  • The circumference and the area of a circle woth radius 2cm
    12·2 answers
  • In a third area, the number of species of wildflowers is expected to grow according to the following description. “The initial a
    12·1 answer
  • Jeremy bought a 5-pound bag of potatoes for$2.29. What is the unit price for one pound of potatoes?
    9·1 answer
  • Use the Quadratic Formula to find the x-intercepts (zeros) to the following equation: 0 = -2x2 - 7x + 12
    6·1 answer
  • 3x+5y=27.50 &amp; 6x+3y=27<br><br>I love you ​
    7·1 answer
  • PLSSS DO THESE 2 I WILL MARK THE BRAINLIEST!!!!!
    8·2 answers
  • PLZZ HELP ME THIS IS A NO RETAKE QUIZ IT WOULD BE GREATLY APPRECIATED
    15·1 answer
  • Carter can bake 11 cookies with each scoop of flour. With 4 scoops of flour, how many cookies can Carter bake?​
    9·2 answers
  • Write a linear function
    8·1 answer
  • 14.1 cm
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!