1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alika [10]
2 years ago
14

I'd like the ratio of cupcakes to my guests to be 3 to 1 and there will be 2 guests. What is the amount of cupcakes I need to ge

t? Please help.
Mathematics
2 answers:
Ostrovityanka [42]2 years ago
8 0

Answer:

6

Step-by-step explanation:

If it's 3 cupcakes for 1 person and you have 2 people, then you need 6 cupcakes.

Hope this helps! Plz give brainliest!

Contact [7]2 years ago
5 0
6

If every 1 guest gets 3 cupcakes you must multiply the number of guests by 3.

2(3)=6

you can also look at it in terms of equal proportions

3/1 = x/2

cross multiply

6=x
You might be interested in
a bottling machine can fill 300 bottles in 5 minutes at this rate how many bottles can be filled in 8 minutes
kirill [66]
480 bottles because 300 divided by 5 is 60 so then you multiply 60 by 8 and you get 480!
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please answer this its in the picture
Basile [38]

The correct answer is

2 cents.

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
The Burgi, Khalifa the tallest building in the world with 163 floors
Aleks04 [339]
Not sure bout this on look it up on google

3 0
3 years ago
20 points, asap please!
devlian [24]
H(x)=-3,1 I think hope this helps
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Antonia is keeping track of the number of pages she reads. She started the school year having already read 95 pages her book, an
nirvana33 [79]
F(x) represents how many books in total and x represents the number of days
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Evaluate the function at the given numbers( correct to six decimal places). Use the results to guess the value of the limit or e
    7·1 answer
  • A bakery offers a sale price of $3.25 for 4 muffins. What is the price per dozen?
    14·2 answers
  • * Identify the first 6 multiples of 10​
    9·2 answers
  • Now, I have a questions for you, this is question 1
    10·1 answer
  • Dr. E. Quation says the Infant Mortality Rate of Korea shown by the expression; 7(m + 3) - 2. Is equal to his criminal success r
    7·1 answer
  • Write the equation of a line in slope-intercept form that is perpendicular to the line y = 3/5 = 1 and passes through the point
    9·1 answer
  • Help me pleaseeeeeee
    13·1 answer
  • Brainliest for correct answer
    7·1 answer
  • 5x -4(x - 3) - 8 = Ax + B
    7·1 answer
  • Find the area of the shaded regions
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!