Answer:
2/10
Step-by-step explanation:
Answer:
94.248 feet
1,131.0 inches
94′ 3″ feet and inches
28.727 meters
2,872.7 centimeters
Step-by-step explanation:
Answer:
9.286
Step-by-step explanation:
I'm not guaranteeing this answer. If this is correctly written without any indication of how to deal with x, then here is as much as you can do.
850-53x m= 720-39x m Subtract 720 from both sides.
850 - 720 - 53x = 720 - 720 - 39xm Combine
- 53xm + 130 = - 39xm Add 53x
-53x+53xm + 130 = -39x + 53xm Combine
130 = 14xm Divide by 14
xm = 130/14
xm = 9.28
===============================
You can use the same steps above. I'm abbreviating the steps because they are the same.
I'm sure there is more to the problem, but I can't imagine what it is. If you have additional directions, put it under this answer. I will get it as a comment.
850-53m= 720-39m
850 - 720 - 53m = - 39m
130 - 53m = - 39m
130 = -39m + 53m
130 = 14m
130/14 = m
m =9.286
Answer:
$16 once the check is cashed in
Step-by-step explanation:
Answer:
Price per ounce is $0.062
Step-by-step explanation:
Here, we want to find the unit price in which this vase is price per ounce
Firstly, we need the total ounce value
1 pound = 16 ounce
so two pounds will be 2 * 16 = 32 ounces
So the total ounce value is 32 ounces + 8 ounce = 40 ounces
So 40 ounces = $2.48
price per ounce will be $2.48/40 = $0.062 per ounce