1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
s2008m [1.1K]
3 years ago
13

PLEASE SHOW FULL SOLUTIONS! WILL MARK BRAINLIEST FOR THE BEST ANSWER! THANK YOU.

Mathematics
1 answer:
erastova [34]3 years ago
5 0

Answer:

4a is s(50-30-20)

4b is 10

Step-by-step explanation:

Make Brainliest!

You might be interested in
I'll mark you brainlist and give you 5 star I just need a lot of help
Softa [21]
ANSWER: M(-9,-4) to M’(-5,2)
If (x,y) is to (x+4,y+6)
Then (-9,-4) is to (-9+4,-4+6)
Hence (-9,-4) is to M’(-5,2)
Hopefully it’s correct
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
In which quadrant or axis is the point (-1, 2) located?
zheka24 [161]
The point (-1,2) is in quadrant 2

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Evaluate 3^2 + (6 − 2) ⋅ 4 − 6/3 <br><br> a. 20<br> b. 23 <br> c. 50 <br> d. 26
Sergeeva-Olga [200]
I hope this helps you

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can someone please help with this one
bagirrra123 [75]

Answer:

m∠8 = 123°

Step-by-step explanation:

<em>∠1 and ∠8 are alternate exterior angles</em>, and since lines A and B are parallel, then <em>they must be congruent</em>.

So, m∠1 = m∠8

Substitute: 123 = m∠8

7 0
3 years ago
Find the perimeter of the figure.
Ganezh [65]
3x6=18
6x2=12
The answer is 30 sqft
7 0
3 years ago
Other questions:
  • Which expression is equivalent to 7 3/4 - 1/2
    10·1 answer
  • 20 - 9w = 4(15 - w) solve for w​
    11·2 answers
  • Joseph drives 125 miles in 2 1/2 hours. At the same rate , how far will he be able to travel in 6 hours ?
    12·2 answers
  • Please help quick!!!!!
    15·1 answer
  • The maintenance department at the main campus of a large state university receives daily requests to replace fluorecent lightbul
    8·1 answer
  • 5 POINTS, 5 STARS, BRAINLIEST, AND THANKS
    13·1 answer
  • Will spent $3.75 for 3 pounds or granola. what is the unit rate in dollars per pound
    12·2 answers
  • Find the surface area of the cylinder below. *
    7·1 answer
  • Write two equivalent ratios. 7 : 6
    12·1 answer
  • 7 ¾ - 1 2/7 - 3/2 = ?????????????????????
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!