1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
oee [108]
2 years ago
13

Pilar has a side job as a dog walker. She charges a flat rate of $20 per walk, plus $5 for every dog

Mathematics
2 answers:
Anastaziya [24]2 years ago
8 0

Answer:

y = 20+5x

Step-by-step explanation:

Hi there!

Let x be the number of dogs walked and y be the total cost.

We're given that Pilar charges a flat rate of $20 per walk...

y = 20 dollars

...plus $5 for every dog:

y = 20+5x dollars

I hope this helps!

kozerog [31]2 years ago
3 0

y=5x+20

If you need to you can graph this in Desmos.

y is cost, 5 is price per dog, x is the number of dogs 5 and x times each other. y is total cost.

I hope this helps.

You might be interested in
Identify the underlined place in 83.5851. Then round to the nearest thousandth
____ [38]
<span>The underlined place in 83.5851 which is  then rounded to the nearest thousandth is </span>A. tenth; 83.585 .
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
A paint store sells exterior paint for $35.75 a gallon and paint rollers for $6.00 each. Write an equation in standard form for
VLD [36.1K]
The total price for the gallons of paint will be 35.75p

The total price for the rollers will be 6r

So the equation if the customer have 190 will be
price for gallons of paint + price for rollers = 190
35.75p + 6r = 190
<em>(This is the equation)</em>
3 0
3 years ago
Simplify the expression 4(2x - 3y) ASAP
uranmaximum [27]

Answer:

8x - 12y

Step-by-step explanation:

4(2x-3y)

Distribute/multiply the 4 to everything in the parentheses

4 * 2x = 8x      4 * -3y = -12y

8x - 12y

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find slope : (7,17) (9,1)​
alina1380 [7]

Answer:

7/17 and 1/9 0r 9/1

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the easiest way to get brainiest? I have 1000 points and I'm only missing the brainiest points. I am still rank Ambitiou
Alexus [3.1K]

Answer:

Very nice to see someone ambitious. You need to answer thouroghly in order to get brainliest. Explain every step, as tiring as it may seem.

Have a good day!

5 0
3 years ago
Other questions:
  • 0.7 of what number is 4 1/2?​
    9·1 answer
  • |-4a+10|=2 solve this eqation asasp 50 pts!
    11·2 answers
  • Point A is on a number line halfway between −17 and 5. Point B is halfway between point A and 0. What integer does the point B r
    7·1 answer
  • 12. A fruit basket contains oranges and grapefruits. One-third of the orange
    11·1 answer
  • Find the area of the rhombus<br> please and thank you:D
    11·1 answer
  • The image of (-2, 7) reflected across the x-axis is
    15·2 answers
  • Elijah earn $200 for 8 hours of work what is the unit rate in miles per hour
    15·2 answers
  • You buy butter for $3.31 a pound.
    7·1 answer
  • Teresa purchased a prepaid phone card for $20. Long distance calls cost 16 cents a minute using this card. Teresa used her card
    15·1 answer
  • Solve for p: 3p-2=2p/5+p-2/3<br><br>please help ASAP<br>Best answer will be marked brainliest ​
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!