1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
garik1379 [7]
3 years ago
5

If 3 3/4lb of candy cost 20.25 how much 1lb of cndy cost

Mathematics
1 answer:
Flura [38]3 years ago
8 0
Here we find the "unit rate," which is the cost per pound of the candy.

 $20.25       $20.25
----------- = ----------- = $5.40/lb
3 3/4 lb       3.75 lb 


You might be interested in
Can someone help me plzzzzzz
Alex
Big rectangle
3x-4 (2x+2) = 6x^2-8x+6x-8
=6x^2-2x-8 = 3x^2-x-4

Small rectangle
(X-3) (x-6) = x^2-3x-6x+18
=x^2-9x+18

Big-small= 2x^2+8x-22 is the area of the shaded region
5 0
3 years ago
Which angles are complementary<br> to &lt;2. Select all that apply.
KiRa [710]

Answer:

∠1 only

Step-by-step explanation:

Complementary angles:

  • sum to 90°
  • form a right angle

The only angle (that's an answer choice) that helps form a right angle with angle 2 is angle 1, thus making it the correct answer.

Have a lovely rest of your day/night, and good luck with your assignments! ♡

 ~ ren ⚘

4 0
2 years ago
aiden weighs 39 pounds less than his brother Jacob. Jacob weighs more than 100 pounds. what could be the weights of the two brot
faltersainse [42]
Aiden - 62
brother - 138
3 0
3 years ago
2х + 7y = 1<br> 2х - 4y = 12
solong [7]

Answer:

What is the question or only

6 0
3 years ago
Nicole is back at it again and wants to see, this time, if listening to classical music while taking a test affects test scores.
kenny6666 [7]

Answer:

c,Describe and design a completely randomized design for Nicole's experiment

3 0
2 years ago
Other questions:
  • Luanda wants to buy a box of cereal. Which box has the lowest cost per ounce?
    14·1 answer
  • F(x)= -x2 + 1 for x =-3
    6·1 answer
  • Which is true about rigid transformations and circles?
    13·1 answer
  • HELPHELOHELPJRJRKTJTJT HELP PLS
    15·2 answers
  • Describe how the equation y=(x-2)^2+5 transforms the graph of a basic parabola y=x^2
    11·2 answers
  • Ellie has b blue pencils and y yellow pencils. how many pencils doe she have in total
    13·1 answer
  • Determine whether the system of equations has one solution, no solution, or infinitely many solutions. 4x=10+4y and 2x-2y=15
    5·1 answer
  • Open Response A football coach needs to divide 48 players into two groups. He wants the ratio of players in Group 1 to players i
    15·1 answer
  • Directions:Use the product rule to simplify the following monomials.
    5·1 answer
  • Determine whether each relation is a function
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!