1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
AlekseyPX
2 years ago
6

The diagram shows a trapezium

Mathematics
1 answer:
wel2 years ago
4 0

Answer:

SEE THE ABOVE ATTACHMENT TO SOLVE THE VERY INTERESTING & INTELLIGENT QUESTION.

Step-by-step explanation:

BUT THERE IS A SLIGHT MISTAKE IN THE QUESTION ; THE 125° WILL BE 120°. AND NOW, SEE THE PROCESS CAREFULLY AND SOLVE AND GET YOUR ANSWER READY.

FOR SOLVING SUCH INTERESTING AND INTELLIGENT QUESTION L, PLEASE COMMENT ME, I'M THERE TO SOLVE AND HELP YOU.

----- WITH REGARDS AN INDIAN....!

You might be interested in
Fill in the blank.<br><br> 7.95x10^7 = [ ? ]x 10^6
skelet666 [1.2K]

Answer:

79.5

Step-by-step explanation:

10^7 = 10^6 * 10

then 10*7.95 = 79.5

7 0
3 years ago
4.) What is the better buy?:
Sergeeva-Olga [200]

<em>Answer:</em>

<em>$5 for 8 pens</em>

<em></em>

<em>Step-by-step explanation:</em>

<em>0.625 times 8= 5 dollars</em>

<em>0.625 times 50= 31.25</em>

<em>which is way cheaper</em>

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Your family goes to a restaurant and the bill for dinner comes to $62.00. (including tax). If you decide to leave a 15% tip, how
inn [45]
62 x .15=9.30
62.00 +9.30=$71.30
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
18. The outside temperature changed - 14 °F over 4 hours. If the temperature changed the same
bazaltina [42]

Answer:

-3.5 °F

Step-by-step explanation:

If the temperature change was the same each hour, we can find the change each hour by dividing -14 by 4.

-14/4= -3.5

= -3.5 °F

8 0
4 years ago
Which is the better buy? 16 cards for $12.20 OR 14 cards for $10.90
Andrews [41]

Answer:

The better buy is 16 cards for $12.20 because

Step-by-step explanation:

You need to find the individual price for each card in the packet. So first lets do 16 cards for $12.20, you divide $12.20 by 16 to get the price of one card. 12.2/16=0.7625, or about $0.76. Next we do $10.90 divided by 14, 10.9/14=0.7785, or about $0.78, which means 16 cards for $12.20 is the better buy!

6 0
3 years ago
Other questions:
  • The cost of downloading songs from iTunes can be represented by the expression 1.29s, where s is the number
    8·2 answers
  • Evaluate <br> -2/5-4/5+(-9/10)
    6·1 answer
  • The lengths of a triangle are 12 and 23 meters find the range of possible lengths for the third side
    7·1 answer
  • Half of the students in Max's class volunteer at the local community center. Fifteen students do not volunteer. If there are 12
    5·2 answers
  • The degree measure of two consecutive angles of a rhombus are represented by 5x+10 and 3x+50 find x
    15·1 answer
  • Peter buried a treasure chest on a remote island and is.making a map so he can find it later. One of the key landmarks in the ar
    9·1 answer
  • A man sold 50 metres of cloth for Rs.5640 at a profit of 20%.
    7·1 answer
  • A chess club with 25 members is electing a new president. Abdul received 23 votes. What percentage of the club members voted for
    12·1 answer
  • WILL GIVE BRAINLIEST<br><br>(3x – 14) (2x + 10) <br><br>Find the value of x.​
    9·1 answer
  • 1 2/15 + -3 1/2 in simplest form​
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!