1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alecsey [184]
2 years ago
13

Pls help this is so harddd for meee

Mathematics
1 answer:
schepotkina [342]2 years ago
6 0

Answer:

B

Step-by-step explanation:

Tell me if im right

:)

B because its on the y axis and thats what there asking for and its positive

You might be interested in
Ion get this bro someone help I got school in a hour
worty [1.4K]

Answer:

of Example 6

5 and 14

Step-by-step explanation:

IN EXAMPLE 6

Opposite angles are equal so you equate the first one like this

3x + 20 = 10x - 15

15 + 20 = 7x

35/7 = x

x = 5

In next question b

It is a straight line thus it's 180°

so 4n + 22 +8n -10 = 180

12n + 12 = 180

12n = 180 - 12

n =168÷ 12

n = 14

6 0
3 years ago
Find the value of x in rectangle BCDE.<br> Find Value of x.
Schach [20]

Answer:

34

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
ASAP PLS....I need this for tomorrow:(​
Artist 52 [7]

Answer:

your answer is 2x2y

Step-by-step explanation:

that's it

7 0
3 years ago
What is the volume of the right triangular prism? Round to the nearest tenth.
Tatiana [17]

Answer:

613.8 meters cubed

Step-by-step explanation:

6.2x11x9=exactly 613.8 meters cubed

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
At the afternoon matinee movie, 2 adult tickets and 4 child tickets cost $32, and 4 adult tickets and 3 child tickets cost $44.
Yuliya22 [10]

Answer:

2x + 4y = 32

4x + 3y = 44

Step-by-step explanation:

From the information supplied in the question, we can see that 2 adult tickets and 4 child tickets cost $32. This means we multiply the cost of an adult ticket by 2 and add it to the product of 4 child tickets and its price I.e y.

We can also see that to get a total cost of $44, 4 adult tickets and 3 child tickets were bought. Hence, we simply multiply the cost of an adult ticket by 4 and add it to the product of 3 child ticket and its price

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Is y - 9 = 14; y = 22 a solution or a equation?
    11·1 answer
  • The trisectors of angles $B$ and $C$ of scalene triangle $ABC$ meet at points $P$ and $Q$, as shown. Angle $A$ measures 39 degre
    10·1 answer
  • A sequence is defined by the explicit formula an=3n+4 Which recursive formula represents the same sequence of numbers?
    13·1 answer
  • An 8-cup carton of soy milk costs $6.96. What is the price per pint?
    15·1 answer
  • Need help how can i do this?
    8·2 answers
  • Help me out please:)......
    8·1 answer
  • What is negative 3/8 plus 7/8
    14·2 answers
  • Question 2 Multiple Choice worth 5 pont)
    10·1 answer
  • Find the radius when d=18
    10·2 answers
  • A space or solid figure made up of polygonal regions.​
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!