1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
miss Akunina [59]
2 years ago
10

3 T-shirts cost $12. How much will 50 T-shirts cost?

Mathematics
2 answers:
LekaFEV [45]2 years ago
6 0

Answer:

$200

Step-by-step explanation:

First, find the unit rate:

12/3= 4

Then multiply:

4*50= 200

Hope this helps!

Lera25 [3.4K]2 years ago
3 0
The answer is 200
Reason: 12 divided by three equals 4 next you would multiply 4 times 50 equaling 200
You might be interested in
PLEASE HURRY 15 POINTS Subtract. 346.37 – 97.5 A. 248.87 B. 249.32 C. 336.62 D. 351.27
MrRa [10]
Answer is A Hope this helped!
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Who wants free brainliest<br><br> whats 1+!<br><br> 2 or 11?
nydimaria [60]

Answer:

1+1 = 2 or 2 + 11 = 13

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Find the measure of each interior angle of the regular polygon
jek_recluse [69]
I believe 60 degree is your answer
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Janine,who brought 15$ worth of make up, spent 6$ less than leah spent
Aneli [31]
Janine = J = 15
Leah = L = ?

L = J + 6
L = 15 + 6
L = 21

So Leah spent $21

5 0
3 years ago
Please help me, very important 20 points!
kipiarov [429]

x=96


all interior angles equal 180


Subtract exterior andgles by 180 to get interior angles because they are supplementary

180-134=46

180-130=50


Get the third angle inside the triangle

180-50-46=84


subtract by 180 to get x because they are supplementary

180-84=96


Therefore x =96

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Hypotenuse Math. 15 Points.
    8·2 answers
  • Plz help<br>pre-algebra<br><br>18 – x = 12​
    13·2 answers
  • Eric goes to the grocery store to buy apples so that he can bake an apple pie He can buy 2 apples for $150 or 6 apples
    11·2 answers
  • What is an out lire in math
    15·1 answer
  • Select all the equations where d=4 is a solution
    8·2 answers
  • Please can someone help my assignment​
    9·1 answer
  • 14. The following solution contains errors. Identify the errors and explain why they are incorrect.
    13·1 answer
  • The row of elements increase from left to right by number of
    12·1 answer
  • Allen's answer for Part A was 12:42, which he simplified to 2:7. His answer is incorrect.
    13·1 answer
  • Thanks for the help!
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!