1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nadusha1986 [10]
3 years ago
5

A 16-ounce of shampoo cost $4.69. What is the price per ounce, rounded to the nearest cent

Mathematics
1 answer:
elixir [45]3 years ago
6 0

Answer:

A, 0.29

Step-by-step explanation:

Since 16 ounces cost 4.69, 1 ounce costs 4.69 divided by 16. This is roughly 0.29, which would then be A.

You might be interested in
Solve for A A/20 = 7
slavikrds [6]

Answer:

A = 140

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
A DJ for a school dance has a CD with 6 slow songs and 5 fast songs on it. As he plays each song he removes it from the play lis
Sidana [21]
17% i hope homie haven't been in school for a hot minute but good enough eh?

4 0
3 years ago
Pauty went to the shopping mall at 11:30 A.M.
natka813 [3]
It’s 12:35, if you add 40+25 it equals 65, 60 minutes is an hour, subtract 65-60 and you’ll get 5. The hour brings you to 12:30 and then you add the remaining time (5 minutes), which will give you 12:35.
7 0
3 years ago
Hello! :)
stepan [7]

Answer:

T

F

T

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Ok so, lets say i earn 11.45 dollars per hour last week i worked 38 1/4 hours. how much did i earn last week?
gizmo_the_mogwai [7]
437.96 you just multiply 11.45 by 38.25
8 0
3 years ago
Other questions:
  • if $6700 is invested at 4.6% interest compounded semiannually, how much will the investment be worth in 15 years???
    10·2 answers
  • Is 28/30 bigger than 4/5
    14·2 answers
  • (6-2.7h)+(-1.3j-4)<br><br> ?
    10·2 answers
  • Help fast ASAP for 10 points
    13·2 answers
  • On december 1, jonas jewelry wholesale center started with an inventory of 1,000 watches. shipments of 168, 231, and 411 were se
    5·1 answer
  • What is the average rate of change of f(x) = -x2 + 3x + 6 over the interval –3
    7·1 answer
  • Please help this is confusing
    7·1 answer
  • Multiply. Write your answer as a fraction in simplest form.<br><br> −1(4/5)=
    10·1 answer
  • Suppose y varies directly with x, and y = 40 and x = 5. What is the value of y when x = 2?
    7·1 answer
  • According to the graph of the rational function y equals 2 over the quantity x squared minus 1 end quantity which of the followi
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!