1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Trava [24]
3 years ago
10

Equation for $.10 times 30 equals three dollars

Mathematics
2 answers:
sukhopar [10]3 years ago
6 0

Answer:

30 (.1)=3

or you could do

30×.1=3

you could use either one but I dont know what the person your turning the work in requires the equation to look like

shepuryov [24]3 years ago
4 0
Blah blah get failed ditch (replace d with b)
You might be interested in
What sales tax, at a rate of 5%, must you pay on the purchase of a computer hard drive that costs $229?
Nata [24]
Multiply 5% by 229

So, .05 x 229 = 11.45

$11.45 tax

4 0
3 years ago
Destiny paid $6.60 for a dozen cupcakes for a birthday patry. What is the unit cost for each cupcake?
Digiron [165]

Answer: $.55

Step-by-step explanation:

An important thing to know is that a dozen is equal to 12.

12x= 6.60

/12     /12

x=.55

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
You have a bag that contains 8 yellow marbles, 6 green marbles, and 5 red marbles.
nlexa [21]
Answer is 26.31%








The % of red marbles is 26.3157895
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help... need it right now ;-;
zalisa [80]

Answer:

1

Step-by-step explanation:

|3 + 2 - 6| = |5 - 6| = |-1| = 1

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
6 grade math pls help and do step by step
notka56 [123]
Jay didnt follow the BEDMAS rule, he should have started withe the division because it has the priority based on the BEDMAS rule.
8 0
3 years ago
Other questions:
  • NEED HELP ASAP ALGEBRA 2​
    10·2 answers
  • What is negative thirty one over twelve
    7·2 answers
  • Susie made 3 cakes for teacher appreciation day, she sliced each cake into 6 pieces she put 2 pieces of chocolate candy into eac
    14·1 answer
  • 4x + 3 in.<br> 3(2x-5) in.
    13·2 answers
  • i have 3 legged stools and some 4 legged chair's.if i have 29 legs of furniture how many stools and how many chairs do i have?
    6·1 answer
  • At southern states university ssu there are 719 students taking finite mathematics or statistics. 328 are taking finite mathemat
    6·2 answers
  • Rectangle ABCD has coordinates A (2, -5), B (-1, -5) and C (-1, -1). What are the coordinates of point D?
    5·1 answer
  • Help Please! I know how to find a median, but I dont understand how to use variables. &lt;3
    13·2 answers
  • Joanne cannot decide which of two washing machines to buy. The selling price of each is ​$480 The first is marked down by ​%50 T
    12·2 answers
  • A local school district requires all fourth graders to complete a 20-minute test containing 200 multiple-choice mathematics prob
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!