1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
dimulka [17.4K]
3 years ago
12

Mr. Roosevelt has 48 nails that each weigh 1.35 ounces. What is the weight of these nails in ounces?

Mathematics
2 answers:
sammy [17]3 years ago
6 0
Answer 64.8

48x1.35=64.8
DerKrebs [107]3 years ago
5 0

Answer:

64.8 ounces

Step-by-step explanation:

48 nails times 1.35 ounces gives you 64.8 ounces.  

You might be interested in
This is about angles. Please answer someone?
NISA [10]
Actually, this is not about angles.  It's about the length of the sides in a right triangle.

In EVERY right triangle, the squares of the lengths of the short sides add up
to the square of the length of the longest side.  You're in high school math,so
I'm SURE you've heard that in class before ... possibly even just before you
were assigned this problem.

Let's say that again:  The squares of the lengths of the sides that meet at
the  right angle add up to the square of the length of the longest side.  In
the triangle in this particular problem, that means
                                                                             a² + b² = c²

You know the lengths of 'b' and 'c', so you shouldn't have any trouble finding
the length of 'a'.
4 0
3 years ago
What is the inverse of f(x)=x^-9
Leona [35]
y = \frac{1}{x^9}\\yx^9 = 1\\x^9 = \frac{1}{y}\\x = \sqrt[9]{\frac{1}{y}}\\Therefore, \ f^{-1}(x)=\sqrt[9]{\frac{1}{x}}.
3 0
3 years ago
At a high school, students can choose between three art electives, four history electives, and five computer electives. Each stu
V125BC [204]

Answer:

\frac{^3C_1\times ^4C_1}{^{12}C_2}

Step-by-step explanation:

Given,

Art electives = 3,

History electives = 4,

Computer electives = 5,

Total number of electives = 3 + 4 + 5 = 12,

Since, if a student chooses an art elective and a history elective,

So, the total combination of choosing an art elective and a history elective = ^3C_1\times ^4C_1

Also, the total combination of choosing any 2 subjects out of 12 subjects = ^{12}C_2

Hence, the probability that a student chooses an art elective and a history elective = \frac{\text{Total combination of choosing an art elective and a history}}{\text{ Total combination of choosing any 2 subjects}}

=\frac{^3C_1\times ^4C_1}{^{12}C_2}

Which is the required expression.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Delta pays Pete Rose $280 per day to work in the maintenance department at the airport. Pete became ill on Monday and went home
topjm [15]

Answer:

5x280=1400

Step-by-step explanation:

$1400

if he works on the weekends then add 580

s0 $1980

7 0
3 years ago
Please answer the question below
My name is Ann [436]
20/t=v and 12/t=(v-4)  solve both for t

t=20/v  and t=12/(v-4)  since t=t

20/v=12/(v-4)  cross multiplying...

20v-80=12v

8v-80=0

8v=80

v=10mph

The outbound speed was 10mph
6 0
3 years ago
Other questions:
  • A metal bar weighs 8.15 ounces. 93% of the bar is silver. how many ounces of silver are in the bar
    12·1 answer
  • (x,-2) and (-9,1);slope: -3
    6·1 answer
  • Mr.wayne repeat his tie every 12 days and mr pickett repeats his tie every 10 days.what day will they wear the same tie
    11·1 answer
  • Absolute value of 5.23
    14·1 answer
  • What is the slope of the line through the points -4,7 and -8,8
    14·1 answer
  • Evaluate the given algebraic expression for x=3 and y=3 x^2y^2
    13·1 answer
  • John and Tom invited 27 friends to make popcorn and watch an outdoor movie. Tom invited twice as many friends as John. How many
    5·1 answer
  • A 5 pound Cartoon Clementine oranges is priced at $4.30 what is the price per pound of Clementine oranges
    14·2 answers
  • Write an algebraic expression for the word phrase 8 times the product of Drag the word to the description it matches. Each word
    15·2 answers
  • Two math teachers come together and write math problems about fruit vendors. If Teacher A can write 50 problems in 60 minutes an
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!