1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lelechka [254]
2 years ago
9

A summer pool membership costs $275 for 3 months. You can also buy an individual pass for $12.50. If you plan to go to the pool

8 times each month, which would be a better deal?​
Mathematics
1 answer:
Leona [35]2 years ago
5 0
12.50 x 8 = 100
100 x 3 = $300
so $275 for 3 months would be the better deal but i’m not sure if by each month u meant 3 months or the whole year. if the whole year was the case it would be
12.50 x 8 = 100
100 x 12 = $1,200
275 x 4 = $1,100
so in that case $275 for 3 months would still be the better deal.
You might be interested in
Simplify the following
slamgirl [31]
The answer for the question is D. 3m
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Questions 4 and 5 refer to the following:
Damm [24]

Answer:

Step-by-step explanation:

Parallel lines are lines that never meet, from the question in the attachment above, the two lines that cannot meet are lines 'a' and 'b' and lines 'c' and 'd'

4. Question four is then lines b and a which is option B

Perpendicular lines are lines in which the angle between them is right angle (90 degrees). Which are 'a' and 'c', 'a' and 'd', 'b' and 'c', 'b' and 'd'

5. Question 5 is therefore 'a' and 'c' which is option D

7 0
3 years ago
18=w over 2<br><br> Please help and explain!
dusya [7]

W is the variable.So try figuring out what the variable (W) represent and the value
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Evaluate t-7 for t =20
Luda [366]

Answer:

The answer is 14

Step-by-step explanation:

t - 7 ; t = 20

20 - 7 = 14

Thus, The answer is 14

<u>-</u><u>TheUnknownScientist</u><u> 72</u>

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is 0.1 more than 9.167?
Kamila [148]

Answer:

9.267

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Other questions:
  • What is 200 increased by 18%
    14·2 answers
  • A train traveled 325 miles in 5 hours. What was the trains average rate of speed in miles per hour
    5·1 answer
  • If x-15=14 then what is x ?<br> I need this answered ASAP thanks a lot :)
    12·1 answer
  • A large game cube with a four-inch side length is wrapped with shrink wrap. How many square inches of shrink wrap will be used t
    10·1 answer
  • Trigonometry please help!
    14·1 answer
  • How does ABC relate to ABD? How do you know?
    13·1 answer
  • CAN SOMEONE PLZ ANSWER THIS ITS DUE AT 11:59 APRIL 11 2021 AND ILL MARK U BRAINLIST
    13·1 answer
  • I’ll mark brain list pls! thanks, i’m stuck!
    13·1 answer
  • F(x)=-5x-4 and g(x)= -3x-2, find (f-g)(x)
    5·1 answer
  • How much time will have elapsed from 2:37 to 3:19
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!