1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
djverab [1.8K]
2 years ago
10

Jeff bought a bottle of water for $2. He also bought some hot dogs for $3 each. Jeff did not spend more than $14 on the hot dogs

and the bottle of water. Which inequality can be used to find h, the number of hot dogs that Jeff could have bought?
F.3h+2≤14
G.3h−2≤14
H.3h−2≥14
J.3h+2≥14
Mathematics
1 answer:
Dafna11 [192]2 years ago
3 0

Answer:

J.3h+2≥14

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Is this a piecewise graph function? Check using vertical line test. <br> HELP!
IRINA_888 [86]
The answer is- Yes, the piecewise graph is a function because it passes the vertical line test.


Hope that helped!!!
8 0
3 years ago
What is a linear function on a graph
JulijaS [17]

Answer:

Step-by-step explanation:

A straight line that has one independent variable and one dependant variable.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which choice gives the solution of this inequality?<br> 3t + 7 &lt; 28
Butoxors [25]

Answer:7

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
The mass of the particles that a river can transport is proportional to the sixth power of the speed of the river. A certain riv
katrin2010 [14]

Answer:

7.25

Step-by-step explanation:

200m/s^6 = m/3^6

s^6 = 200*3^6

s = 3*200^(1/6) = 7.25 mi/hr

Hope I helped!


8 0
3 years ago
Alis solution is _correct_or __incorrect______
kifflom [539]
C. 9y X y 
i hope this is right aliana

hope this helps,
xXharleyquinn04Xx
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Define the proper and improper subsets?
    6·2 answers
  • Help pleaseeeeeeeeeee
    15·1 answer
  • Find the greatest common factor (GCF) for each number set.
    14·1 answer
  • Miles owes one of his friends $8. If he barrows $15 from his parents, which of the following expressions could be used to find h
    7·2 answers
  • During second period, Evan completed a grammar worksheet. He got 27 out of 36 questions correct. What percentage did Evan get co
    5·2 answers
  • Solve 2/3x&gt;8 or 2/3x&lt;4
    9·1 answer
  • What is the sum of prime numbers between 110 and 125?​
    11·2 answers
  • Tina pays $38.50 for 14 boxes of Girl scout cookies. What is the unit price?​
    9·1 answer
  • WILL MARK BRAINLIEST!!!!!
    12·1 answer
  • help please! the pair of figures to the right are similar. what is the ratio of the perimeters and the ratio of the areas?
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!