1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ANTONII [103]
2 years ago
12

If f(x)=x+7 and g(x)=2x-3 what is (f-g)(x)

Mathematics
1 answer:
aalyn [17]2 years ago
4 0

Answer:

-x + 10

Step-by-step explanation:

(x + 7) - (2x-3)

x + 7 - 2x - 3

x - 2x

-x + 7 + 3

-x + 10

You might be interested in
Please help me find the answer and explain the process to find the answer of the problem appreciate it :)
Natalka [10]

Answer:

Total distance traveled is 67.653 miles

Step-by-step explanation:

Side a = 14 (miles traveled South)

Side b = 25 (miles traveled East)

side c = a^{2} + b^{2}

196 + 625 = c^{2}

821 = c^{2}

\sqrt{821} = \sqrt{c^{2} }

c = 28.653 (rounded to the nearest 1000th)

Now add the three sides to get the total distance:

14 + 25 + 28.653 = 67.653

5 0
2 years ago
Convert 3 5/8 + 1 3/4 to an improper fraction
Charra [1.4K]

<em> </em><em>ans</em><em> </em><em>is</em><em> </em><em>4</em><em>3</em><em>/</em><em>8</em><em>.</em>

<em>Hope</em><em> </em><em>this</em><em> </em><em>will</em><em> </em><em>help</em><em> </em><em>u</em><em>.</em><em>.</em><em>.</em><em>✳</em><em>✴</em><em>⤴</em><em>⤴</em>

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
HELPHELPHELPHELPHELPHELP<br> HELP<br> HELP<br> HELP<br> HELP<br> HELP<br> HELP
Rasek [7]

Answer:

.6

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
I need this done thanks
Sindrei [870]

Answer:D

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Confused on this part
Andre45 [30]

Answer:

The first 2 and the last one

Step-by-step explanation:

You need to have an input per output, and to choose one or multiple the need to have a continuous pattern. Ex.+5 ad -2 on both sides every time would be a linear function.  

6 0
2 years ago
Other questions:
  • There are two buildings that you want to have in the amusement park, but the size hasn’t been determined yet. Although you don’t
    10·1 answer
  • what is a better buy, an 18 ounce jar of jelly that costs $1.99 or a 24 once jar of jelly that costs $2.99 why?
    9·1 answer
  • The Smiths spend 11% of their budget on entertainment. Their total budget this year is $2,000 more than last year, and this year
    7·1 answer
  • Using proportions if your monthly mortgage payment is 1,125.98, at least how much must your monthly realized income be to stay w
    10·1 answer
  • a shower head use is about 6 gallons of water per minute given m, the number of minutes write an equation that can be used to fi
    12·1 answer
  • Plss.. help me po goisss:( BRAINLIEST KO PO YUNG TAMANG SAGOT PLSS:(​
    14·2 answers
  • Maria must give her dog 3 ml of ear drops medicine once per day in one ear for 3 days. The bottle contains 2 oz of medication Ex
    9·1 answer
  • What is the maximum for g(x)
    12·2 answers
  • Find the sale price of each item. Round to two decimal places when necessary.
    12·2 answers
  • I can’t think rn can someone pls help?
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!