1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
MArishka [77]
3 years ago
12

Which set is the subset of every set

Mathematics
2 answers:
Vera_Pavlovna [14]3 years ago
7 0
<h2>Answer:</h2>

The set which is the subset of every set is:

                   Empty set or null set.

<h2>Step-by-step explanation:</h2>

<u>Set--</u>

A set is a well defined collection of the distinct objects.

The number of objects in the set is the cardinality of the set.

The set whose cardinality is zero is known as the empty set or the null set.

i.e. it is the set which is having zero element i.e. no element.

Such a set is unique.

<em>Also, the null set or the empty set is the subset of every set.</em>

just olya [345]3 years ago
4 0
The empty or null set.
You might be interested in
brainly is the best app in the whole world) sam has 5 dollars he works for 5 hours and he earns 900 dollars and hour how much mo
saveliy_v [14]

Answer:

Sam has $900 more money. In total he now has $905.

5 0
2 years ago
The function y = x + 7 is graphed in the coordinate plane. Which point will not be on the line?
kondor19780726 [428]
Plug in x-values and see which one has an incorrect y value.

(x, y)

x=0; y=0+7=7; CORRECT
x=2; y=2+7=9; INCORRECT
x=9; y=9+7=16; CORRECT
x=12; y=12+7=19; CORRECT

The point that is not on the online is (9, 16).
4 0
3 years ago
HELP PLS I WILL MARK BRAINLYIiEST ASAP!!!!
kicyunya [14]

Answer: 50.84%

Step-by-step explanation:

(89-59) /59 = 0.5084/100 = 50.84%

8 0
3 years ago
Corey bought 2 1/2 liters of paint for $60. What was the cost per liter of paint
goldfiish [28.3K]

Hello there!

Answer:

$24

Step-by-step explanation:

In order to find the answer to your problem, we're going to need to find out how much ONE liter of paint costs.

Lets gather the information of what we know:

2 1/2 liters of paint

↑ Cost $60.

With the information we know, we can solve to find the answer.

In order to get the answer, we would need to divide 60 by 2 1/2 (or 2.5). We would need to do this because when we divide it, it would allow us to get the cost for 1 liter.

Lets solve:

60 \div 2.5=24

When you divide, you should get the answer of 24.

This means that one liter of paint cost $24.

$24 should be your FINAL answer.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
the question is in the picture, i need the weight of train a and b i’ll give the right answer brainlist :))
frez [133]

Answer:

a 106

b 92

Step-by-step explanation:

Hope this helps!

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A spherical chocolate candy is being manufactured that has nougat center. The entire candy has a diameter of 9cm and the nougat
    6·1 answer
  • Veronica increased her grade (g) by 4 points, and then doubled it
    14·1 answer
  • Find the slope of the line whose equation is 8y = 2x 4.
    6·1 answer
  • Find each percent of change. Round yo the nearest whole percent if necessary. <br><br> 55 to 35
    12·1 answer
  • What is the best metric unit to use for the mass of a grasshopper
    14·2 answers
  • Which statement is true?
    13·2 answers
  • 1/2 hour :$1.25 what is the unit rate per hour
    14·2 answers
  • HURRY HELP PLS‼️‼️‼️
    7·1 answer
  • Omar went to the football game. He paid $13.50 for admission. He bought a program for $4.75, a bag of popcorn for $3.50, and a l
    10·2 answers
  • If a = 1/x+1/y , what is the value of 1/a
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!