1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vaieri [72.5K]
2 years ago
15

1) Convert 0.469 dam to cm.

Mathematics
1 answer:
andrew-mc [135]2 years ago
7 0
The answe is 469 CM!
You might be interested in
David wants to purchase a new fish tank. His current tank is 36 in. long, 12 in. wide, and 18 in. high. His new tank
Serhud [2]

Answer:

It should be 14400 square inches. Sorry if i'm wrong

3 0
2 years ago
Who ever helps me gets brainiest
Gemiola [76]

Question 8 measurements. Angle H (acute) Angle M (obtuse) Angle K (acute)

Question 9 measurements. Angle P (right) Angle Q (obtuse) Angle R (acute) Angle S (obtuse) Angle T (right)

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
two glasses of milk and 3 snack bars have a total of 78 carbohydrates​ (carbs), and 4 glasses of milk and 3 snack bars have a to
padilas [110]

Answer:

Each glass of milk is 9 carbs.

Each snack bar is 19.7 carbs.

Step-by-step explanation:

1. I know that 2 glasses of milk with 3 snack bars is 78 carbs.

The next part of the sentence has two times the amount of milk with the same amount of snack bars for 96 carbs.

Now, I will find the difference in the amount of carbs.

96 - 78 = 18 carbs.

So two glasses of milk = 18 carbs.

18 ÷ 2 = 9 carbs

So, each glass of milk is 9 carbs.

2. Since we know this, we can subtract the amount of carbs from the glasses of milk from the total amount of carbs.

78 - 19 = 59

In the first scenario, there are 59 carbs per 3 snack bars.

To find the amount of each snack bar, divide 59 by 3.

59 ÷ 3 = 19.7 when rounded to the nearest tenth.

Therefore, each snack bar is 19.7 carbs.

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is 7(1+2x)= -49
mihalych1998 [28]

Answer: -3.5x

Step-by-step explanation:

Distribute 7 to 1 and 2 then

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the unit price rounded to the nearest cent: $12.35 for 11 lb
lys-0071 [83]
Answer:
unit price = $1.1

Explanation:
We are given that 11 lb cost $12.35. To know how much does 1 lb cost (unit price), all you have to do is cross multiplication as follows:
11 lb .......................> 12.35
1 lb .........................> ??
unit price = (1*12.35) / 11 = $1.122 which is approximately $1.1 (to the nearest cent)

Hope this helps :)
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A recipe for French toast that serves 6 calls for 3/4 cup granulated sugar , one cup of evaporated milk ,3/4 teaspoon of vanilla
    10·1 answer
  • the smaller rectangle is a 1/4 scale drawing of the original figure. Use the drop-down menus to show the missing dimensions of t
    10·1 answer
  • Whai si the value of the digit 7 in 870,541?
    12·1 answer
  • Which of the following describes the translation of y = |x| to = |x +7|
    8·1 answer
  • A compact minivan costs $16,000 with a residual value of $1,000. It has an estimated useful life of five years. If the minivan w
    6·1 answer
  • What is the volume of the triangular prism? Round to the nearest tenth.
    9·1 answer
  • A 12.000-gallon pool is being filled at a rate of 40 gallons per minute. At this rate, how many minutes will it take to fill thi
    13·1 answer
  • Name the quadrant or axis where the point (4.-6) is located.​
    12·1 answer
  • A bank account earns 6% simple interes per year if you deposit 1,000 and then do not make any additional deposits or withdrawals
    12·1 answer
  • On a map, the distance between Los Angeles, CA and San Francisco, CA is
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!