1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
seropon [69]
2 years ago
14

Freeeee points.heehehe​

Mathematics
2 answers:
Westkost [7]2 years ago
7 0

Answer:

Hello! who are you tell me ?

monitta2 years ago
4 0

hello sir I have come to claim my points

if you are pleased hand me over some points

You might be interested in
HELP ME PLEASE ME!10 POINTS
WITCHER [35]

Answer:

it would be -3 is less than x

Step-by-step explanation:

because -3 is negitive and x is positive so -3 is less than x can you mark brainlist if im right

8 0
3 years ago
Estimate the sum 8/10 + 1/9
RideAnS [48]

Answer:

41/45

Step by Step Explanation:

Add: 8/

10

+ 1/

9

= 8 · 9/

10 · 9

+ 1 · 10/

9 · 10

= 72/

90

+ 10/

90

= 72 + 10/

90

= 82/

90

= 2 · 41/

2 · 45

= 41/

45

For adding, subtracting, and comparing fractions, it is suitable to adjust both fractions to a common (equal, identical) denominator. The common denominator you can calculate as the least common multiple of both denominators - LCM(10, 9) = 90. In practice, it is enough to find the common denominator (not necessarily the lowest) by multiplying the denominators: 10 × 9 = 90. In the following intermediate step, cancel by a common factor of 2 gives 41/

45

.

In other words - eight tenths plus one ninth = forty-one forty-fifths.

8 0
2 years ago
A cup of raw Arborio rice weighs 7 ounces. One cup will serve 1 people. Arborio rice is purchased in 2-pound boxes for $1.99. Ho
kow [346]

The rice will cost $17.6  for serving 40 people

<h3><u>Solution:</u></h3>

We need to determine the cost of serving 40 people with rice

Arborio rice is purchased in 2-pound boxes for $1.99

The price of 1 pound box will be \frac{\$ 1.99}{2}=\$ 0.995

1 Pound (lb) is equal to 16 ounces (oz)

Therefore, the price of 16 ounces is  $0.995

A cup of raw Arborio rice weighs 7 ounces and it serve 1 people

\begin{array}{l}{\text { The cost per person is } \frac{\$ 0.995}{16} \times 7=\$ 0.44} \\\\ {\text { The cost for serving } 40 \text { people }=\$ 0.44 \times 40=\$ 17.6}\end{array}

Therefore rice will cost $17.6  for serving 40 people

7 0
3 years ago
HELP!! Which truck pulled 2,000 pounds at the average<br> speed of 2 yards per minute?
Advocard [28]
The correct answer it would be B

Ford
8 0
3 years ago
Element X decays radioactively with a half life of 15 minutes. If there are 340 grams of Element X, how long, to the nearest ten
NikAS [45]

Answer: 57 min

i used a calculator.

6 0
2 years ago
Other questions:
  • Which fraction, decimal number, and percent are equivalent?
    13·1 answer
  • Cities A &amp; B are 5 inches apart on a map. Cities C&amp;D are 4 inches apart. If C &amp; D are 900 miles apart, how many mile
    11·1 answer
  • Jim and Jesse had the same amount of $. Jim spent $58 to fill car and Jesse spent $37 on snacks. Afterward the ratio of Jim's to
    11·1 answer
  • What is (2n-8)(-2)=24
    5·1 answer
  • Choose the correct description of the graph of the inequality x-3 is less than or equal to 5.
    5·1 answer
  • Divide 2 1/2 divided by 1/5 in simplest form
    14·2 answers
  • Rewrite equation in slope intercept form 3x+5y=12
    7·1 answer
  • I need help with 4 and 12 through 18
    14·1 answer
  • How to calculate how long it takes for ac to cool a room
    14·1 answer
  • Felix’s Feed Mill sells chicken feed for $8. 00 per bag. This price is no longer high enough to create a profit. Felix decides t
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!