1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Reptile [31]
3 years ago
6

What is -3.8 as a fraction in simplest form

Mathematics
2 answers:
Paul [167]3 years ago
5 0
-3.8 is -3 8/10 which is -3 4/5 simplified
dolphi86 [110]3 years ago
3 0
3 and 4/5 might be that
You might be interested in
Mrs Tay had 425 cookies at first.
yKpoI14uk [10]

Answer:

425-65=360

360-65=295

Mrs Chan had at first 295 cookies

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve for y:<br> x + 2y = -8<br><br> y=-1/2x+4<br> y=-1/2x-4<br> y=-2x - 4<br> y=1/2x-4
adelina 88 [10]

Answer:

x + 2y = -8 = y = -4 - 1/2x

y= -1/2x + 4 =  y = 4

y= -1/2x - 4 = y = -4

y=-2x - 4 = y = -4

y=1/2x-4 = y = -4

Step-by-step explanation:

(x + 2y = -8 = y = -4 - 1/2x)

x+2y=-8\\2y=-8-x\\y=-4-\frac{1}{2}x\\

4 0
2 years ago
3. 'a' and 'b' are the intercepts made
Julli [10]

Given:

'a' and 'b' are the intercepts made  by a straight-line with the co- ordinate axes.

3a = b and the line  pass through the point (1, 3).

To find:

The equation of the line.

Solution:

The intercept form of a line is

\dfrac{x}{a}+\dfrac{y}{b}=1         ...(i)

where, a is x-intercept and b is y-intercept.

We have, 3a=b.

\dfrac{x}{a}+\dfrac{y}{3a}=1           ...(ii)

The line  pass through the point (1, 3). So, putting x=1 and y=3, we get

\dfrac{1}{a}+\dfrac{3}{3a}=1

\dfrac{1}{a}+\dfrac{1}{a}=1

\dfrac{2}{a}=1

Multiply both sides by a.

2=a

The value of a is 2. So, x-intercept is 2.

Putting a=2 in b=3a, we get

b=3(2)

b=6

The value of b is 6. So, y-intercept is 6.

Putting a=2 and b=6 in (i), we get

\dfrac{x}{2}+\dfrac{y}{6}=1

Therefore, the equation of the required line in intercept form is \dfrac{x}{2}+\dfrac{y}{6}=1.

5 0
2 years ago
here's a graph of a linear function. write the equation that describes that function. express it in slope intercept form. HELP!
IRISSAK [1]

Answer:

y=\frac{3}{4}x+2

Step-by-step explanation:

So when you express a linear function in slope-intercept form it's given in the form of y=mx+b, where m is the slope, and b is the y-intercept. This is because as x increases by 1, the y-value will increase by m (because multiplication), and since the slope is defined as rise/run, the rise will be m, and run will be 1, giving you a slope of m/1 or m. The reason b is the y-intercept, is because whenever the linear function crosses the y-axis, the x-value will always be 0. Meaning that mx will be 0 because m * 0 will equal 0... and that leaves b by it self, so b will determine the y-intercept.

So if you look at the graph, the linear function crosses the y-axis as (0, 2) so the value of b will be 2. This gives you the equation y=mx+2.

Now to calculate the slope, we can take any two points and see how much the rise was and how much the run was. It can also be more formally defined in the equation: y=\frac{y_2-y_1}{x_2-x_1}. So let's take the points (0, 2) and (8, 8). As you can see the x-value increases by 8 or "ran" by 8, and the y-value increased by 6. So the rise over run in this case is 6/8 which can simplified as 3/4. That is the slope. This gives you the complete equation of: y=\frac{3}{4}x+2

6 0
1 year ago
Abby has a beginning balance of $720 in her checking account. She writes two checks for $240 and $350 respectively and deposits
Yuliya22 [10]
<span>You made $18.10000000</span>
8 0
2 years ago
Other questions:
  • A number cube is rolled and a coin is flipped.find the probabilities below
    10·1 answer
  • 3/11 as a decimal using long division
    10·1 answer
  • At the beginning of the recent period, there were 900 units of product in a department, 35% completed. these units were finished
    14·1 answer
  • P is the set of even numbers that are less than 11
    12·1 answer
  • Six hundred sixty students will be evenly distributed between 15. How many students will be in each class?
    11·1 answer
  • The team won 12 of its 30 games and lost the rest. What was the team’s win-loss ratio?
    12·1 answer
  • 4. If it costs $18 for 24 pounds of grapes, how much would 8 pounds cost? What is the unit rate?
    8·1 answer
  • What is the slope of the line that passes (-11,2) and (-1, -13). Plz show your work.
    10·1 answer
  • What sum of money lent out at 12 percent p.a. simple would produce rupesh 9000 interest in 2 years​
    10·1 answer
  • Benny had 79 dollars to spent on 9 Books after buying then he had 17 dollars. How much did each book cost
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!