Distance traveled in 3 hrs was (speed in mph)(3 hrs)
Then s(3 hrs) + 12 mi = 132 mi.
Therefore, 3s = 120, and s = 120 miles / 3 hrs = 40 mph (answer)
Cost of 32 ounces yoghurt = $1.62
Cost of 1 ounce = $1.62/32 = $0.05 (approx)
The answer would be 24pi inches.
You can find this by using the formula for a circumference and plugging in the value of the radius.
C = 2pi*r
C = 2pi * 12
C = 24pi
Step-by-step explanation:
Surface Area of the Cylinder
= 2πr² + 2πrh
r = 4 in
h = 16 in
Surface Area :
= 2πr² + 2πrh
= 2π (4)² + 2π (4) (16)
<em>Hope </em><em>it </em><em>helpful </em><em>and </em><em>useful </em><em>:</em><em>)</em>