1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
melamori03 [73]
3 years ago
5

Jeremy is making a healthy ice cream using only rip

Mathematics
1 answer:
Yakvenalex [24]3 years ago
3 0

Answer:

18 tablespoons

Step By Step:

  • ratio is bananas/tablespoons
  • 5 bananas/3 tablespoons
  • 30 bananas/x tablespoons
  • how do we get from 5 to 30? multiply by 6. whatever we do to the top we do to the bottom, so multiply tablespoons but six as well
  • 30 bananas/18 tablespoons
You might be interested in
A driver drove for 3 hours at a certain speed. If he drove 12 more miles at the same speed, the distance would be 132 miles. At
Zinaida [17]
Distance traveled in 3 hrs was (speed in mph)(3 hrs)

Then s(3 hrs) + 12 mi = 132 mi.

Therefore, 3s = 120, and s = 120 miles   /   3 hrs   = 40 mph (answer)
7 0
3 years ago
6th grade math help me please ! :))
polet [3.4K]

Cost of 32 ounces yoghurt = $1.62

Cost of 1 ounce = $1.62/32 = $0.05 (approx)

3 0
3 years ago
Please help. Thank you.
Marysya12 [62]

The answer would be 24pi inches.

You can find this by using the formula for a circumference and plugging in the value of the radius.

C = 2pi*r

C = 2pi * 12

C = 24pi

4 0
3 years ago
Which equation can be used to find the surface area of the cylinder?
ki77a [65]

Step-by-step explanation:

Surface Area of the Cylinder

= 2πr² + 2πrh

r = 4 in

h = 16 in

Surface Area :

= 2πr² + 2πrh

= 2π (4)² + 2π (4) (16)

<em>Hope </em><em>it </em><em>helpful </em><em>and </em><em>useful </em><em>:</em><em>)</em>

6 0
3 years ago
How do I write the sum of two numbers as the product of Their GCF and another sum with 32 and 20?
mina [271]
32+20=4(8+5)
4 0
3 years ago
Other questions:
  • Evaluate d/2 + c/3 for c = 6 and d = 10 <br><br> a) 10<br> b) 16/5<br> c) 7<br> d) 6
    6·1 answer
  • What is the solution to the system of equations?<br> x=3y+5<br> x-4y=3
    9·1 answer
  • The radius of a circle measures 2 inches. What is the measure of its circumference? a. 14.34 inches c. 8.43 inches b. 10.56 inch
    12·2 answers
  • PLEASE HELP precal!
    8·1 answer
  • A cylinder has a base diameter of 16in and a height of 5in. What is its volume in cubic
    13·2 answers
  • Find the next 2 terms in the Geometric sequence 20,30,45 ...
    15·1 answer
  • 4 friends evenly divided up an n-slice pizza. One of the friends, Harris, ate 1 fewer slice than he received. How many slices of
    6·1 answer
  • Which is more economical: purchasing the economy size of a detergent at 6 kilograms for $6.15 or purchasing the regular size at
    10·1 answer
  • Kevin is 6 years older than Timothy. 4 years ago, Kevin was twice as old as Timothy. Find their present ages.
    9·1 answer
  • In a bag, the ratio of red to blue counters is 3:4.
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!