1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Allisa [31]
3 years ago
13

Find the equation of the tangent line to the curve y=x sqrtx at point (4,8) Y=?

Mathematics
1 answer:
Viefleur [7K]3 years ago
7 0

Answer: I think y is 32 im not good at this tho

Step-by-step explanation:

You might be interested in
The output of a function in 7 more than 3 times the input. find the input when the output is -8
kiruha [24]
7+ 3x= -8 
-8-7=-15
-15 divided by 3= -5
-5 is the answer
4 0
3 years ago
If 6 boys each contribute R155,50 towards the purchase of a tent. Calculate the amount which each would have to contribute if th
LiRa [457]

Answer:

9330

Step-by-step explanation:

6 boys

= 15550 \times 6 = 93300

10 boys=93300

1 boy=93300/10=9330

5 0
3 years ago
Sketch the graph of each line
sveta [45]
Use Desmos it helps you with questions like that

3 0
2 years ago
a fuel mixture consists of 3 parts oil and 11 parts gasoline. the oil costs $0.75 per liter, and the gasoline costs $1.60 per li
kupik [55]

Answer:

Total selling price= $663.82

Selling price per liter= $1.69

Step-by-step explanation:

Giving the following information:

Proportion of oil and gasoline:

Oil= 3/14= 0.21

Gasoline= 11/14= 0.79

The oil costs $0.75 per liter.

The gasoline costs $1.60 per liter.

<u>First, we need to calculate the number of liters of oil and gasoline required:</u>

<u></u>

Oil= 0.21*392= 82.32 liters

Gasoline= 0.79*392= 309.68

<u>Now, the total cost to produce 392 liters:</u>

Total cost= 82.32*0.75 + 309.68*1.6

Total cost= $577.23

<u>Finally, the total and unitary selling price:</u>

Total selling price= 577.23*1.15= $663.82

Selling price per liter= 663.82 / 392= $1.69

6 0
3 years ago
Select all the expressions that are rational numbers.
fredd [130]
..........The answer is D
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Ken has 8 pennies. ron has 3 pennies. howmany fewer pennies does ron have than ken?
    13·1 answer
  • Reserved tickets for the football game cost $20 each and general admission tickets cost $12. The total ticket sales brought in $
    8·1 answer
  • Solving quadratic equations<br><br> A<br> B<br> C<br> D
    8·2 answers
  • Please help me with #2
    13·1 answer
  • Each of the past 7<br> days, Frank traveled <br> 37.8miles. How many miles did he travel in all?
    7·1 answer
  • Ruby conducted a survey and found that 5/6 of her classmates have a pet and 2/3 of those pets are dogs. what fraction of her cla
    13·1 answer
  • -50 &lt; 7k +6 &lt; -8 what is k?
    10·1 answer
  • Which inequality is true x=20
    13·1 answer
  • What is the solution for 7 +2x/5=13
    12·1 answer
  • Andrew is growing tomato plants in his garden. The line plot below shows the
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!