Tre's walking speed is 1mi/hr.
Data given;
- distance = 1 mile
- time = 1 hour
<h3>Speed or Velocity</h3>
This is the rate at which an object covers a distance within a particular time frame.

substituting the values into the equation

Tre's walking speed is 1mi/hr
Learn more on speed, rate here;
brainly.com/question/11408596
brainly.com/question/2296493
Answer:
3 remaining of 4
Step-by-step explanation:
25÷7=3remainder of 4
Answer:
All statements are true
Step-by-step explanation:
1. The statement
is true, because
is the sum of first 499 terms,
is the sum of first 500 terms, and all these terms are positive, then the sum of smaller number of terms is less than the sum of larger number of terms.
2. The statement
is true, because
is the sum of first 500 terms,
is 500th term and the sum of 500 terms is greater than the 500th term.
3. The statement
is true, because
is the sum of first 1 term that is exactly 
All statements are true.
$2.38/0.40 lb = $5.95/1 lb
The spinach cost $5.95 per pound.
Hope this helps you:)
Answer: I think the answer is $33.42
Explanation: If it’s $0.03 for every hour and there is only 11.14 hours used a day just multiply 11.14 by .03 and you get .3342 then you move the decimal over 2 spaces to get 33.42