1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nadezda [96]
2 years ago
14

Simultaneous Linear equation ​

Mathematics
1 answer:
const2013 [10]2 years ago
3 0

.........?............

You might be interested in
Write the number shown by 200+10+7
Natasha_Volkova [10]
The number would be 217
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
7. ***HINT: MEAN = AVERAGE *
Korolek [52]
The mean is 4.9 miles per day
3 0
3 years ago
A local petting zoo had a total of 98,464 visitors last year. The zoo was open every day except thanksgiving, Christmas, and New
riadik2000 [5.3K]

Answer:

The average number of visitors per day is 272.

Step-by-step explanation:

Total number of visitors in the zoo in a year =  98,464

Now,we know that  1 YEAR = 365 DAYS

Also, the zoo was closed on thanksgiving, Christmas, and New Year's Eve

So, the Number of days zoo was open = Total Days in  year -  3 days

= 365 - 3 = 362 days

⇒Number of visitors in  362 days =  98,464

So, \textrm{Number of visitor per day} =  \frac{\textrm{Total number of visitors in 352 days}}{\textrm{352 days}}

= \frac{98,464}{362}  = 272

or, the number of people visiting per day is 272.

Hence,  the average number of visitors per day is 272.

8 0
2 years ago
Can someone pls help me this is due in 4 mins
GuDViN [60]

9514 1404 393

Answer:

  5450

Step-by-step explanation:

Put 9% where r is in your formula and evaluate it. Of course, you must use the decimal equivalent.

  5000(1 +9%) = 5000(1.09) = 5450

The account will have 5450 in it at the end of the year.

7 0
3 years ago
Which unit rate is the lowest price per ounce? (5 points) Choice A: 5 ounces of raisins for $1.49 Choice B: 12 ounces of raisins
bija089 [108]
1.49/6 = 0.248 per oz
3.59/13 = 0.276 per oz

lowest price is A. 6 oz for 1.49
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Solve the system of equations by the addition method <br> { 5x-y=-3<br> { 4x+3y=-48
    12·1 answer
  • A leaky faucet drips 356,755 mL of water over the course of the year. There are approximately 3,785 mL in 1 gallon. How many gal
    8·1 answer
  • Find the volume please helpppp
    15·1 answer
  • Help me with geometry please?
    13·1 answer
  • The Area of the Rectangle
    13·1 answer
  • Jessica's suitcase must weigh less that 44 pounds. Which inequality represents s, the weight in pounds, that Jessica's suitcase
    8·1 answer
  • Pls help asap no wrong answer pls
    10·2 answers
  • Pls pls help help help
    10·2 answers
  • Rewrite each expression by factoring out the greatest common factor.
    6·1 answer
  • Read the picture please
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!