Multiply 6 by $16.50 to get the total amount = $99
now to get the percentage discount : 99-90 (which is the difference) / 99 (original price of what it should have been )
and then multiply by 100 to get the percentage discount
0.78 per pound is unit rate
Since 5lbs is $3.90, 0.78 is the cost of one pound.
3.90 divided by 5 is 0.78
Answer:
First blank- 32000 ounces
Second blank- 2000 pounds
Yes the bridge can hold 1 ton.
Step-by-step explanation:
The ratio of the scale of the model to the real bridge = 1:4
The test model shows the model can take 8000 ounces
The real bridge will therefore take 8000 x 4 = 32000 ounces
16 ounces = 1 pound
32000 ounces = x pounds
==> = 32000/16 = 2000 pounds
2000 pounds = 1 ton
therefore the bridge holds 1 ton