1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Advocard [28]
2 years ago
14

Need help what is the correct answer for this problem. I WILL MARK BRAINLIEST!!

Mathematics
2 answers:
anyanavicka [17]2 years ago
5 0

Answer:

C. 4

4 x 6 = 24 or 24/6 = 4

Y_Kistochka [10]2 years ago
3 0

Answer:

C

Step-by-step explanation:

24/6=4 Plz mark me brainliest

You might be interested in
A sequence of transformations was applied to an equilateral triangle in a coordinate plane. The transformations used were rotati
Svetlanka [38]

Answer:

A- It must be an equilateral triangle with the same side lengths as the original triangle

Step-by-step explanation:

Well The Equilateral Triangle dont change at all But its position on the coordinate plane changes, So it must be still a Equilateral Triangle.

The other options are talking about how the equilateral triangle changes, But it not true only the positions on the coordinate plane changes.

6 0
3 years ago
An electronics manufacturer can produce and sell x MP3 players per week. The total cost C (in dollars) of producing MP3 players
coldgirl [10]

Profit, or the surplus money after your costs are covered, is Revenue - Costs.

so in this case the profit P(x) = R(x) - C(x).


\bf P(x)=(135x)-(93x+35000)\implies P(x)=135x-93x-35000
\\\\\\
P(x)=42x-35000
\\\\[-0.35em]
~\dotfill\\\\
\stackrel{\textit{selling 5000 mp3s}}{P(5000)=42(5000)-35000}\implies P(5000)=210000-35000
\\\\\\
P(5000)=175000

7 0
3 years ago
Can someone help me with this?
Margarita [4]

\large \text{Hello keep learning!}

As we know that one million is 1,000,000.

So we can write it as:-

➢ 1×10⁶

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Jon makes a mix of salad that cost $15 using as much apples that cost $4/kg as oranges that cost $6/kg. How much of each fruit i
marysya [2.9K]
Let
 x = number of apples.
 y = number of oranges.
 we have to write the following equation to represent the problem:
 4x + 6y = 15
 To satisfy the equation, Jon must have used
 x = 2.25
 y = 1
 Substituting
 4 (2.25) +6 (1) = 15
 9 + 6 = 15
 answer
 Jhon used 2.25kg of apple and 1kg of orange to make the salad.
 Note: Since the problem does not have any other restrictions, there may be several apple and orange combinations that cost $ 15 per salad.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
A clothing company produced 600 items of clothing. Of those, 15% were jackets, 25% were dresses, and 15% were shoes. How many of
Volgvan

Answer:

270 items

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • According to the Rational Root Theorem, what are all the potential rational roots of f(x) = 15x11-6x8+x3-4x+3
    13·1 answer
  • How do u round 8,632,051
    12·1 answer
  • Find the following product: ((3x-6)/(2x+6)) . ((5x+15)/(4x+8)).
    10·1 answer
  • An Amazon package
    12·2 answers
  • Section 1 - Topic 9 Parallel and Perpendicular Lines - Part 2 (please help)
    12·1 answer
  • Help me with this it’s due tomorrow at 11 am
    8·1 answer
  • Find the slope of the line that passes through (8, 4) and (5, 2).
    9·2 answers
  • Solve.<br><br> 0.25=−5+0.75+1.28
    8·1 answer
  • A benefit concert is being held at a nearby venue that charges $500 for rental of the space. Additionally, they are charging $5
    14·1 answer
  • The graph of g(x), shown below in red, has the same shape as the graph of
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!