1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Elden [556K]
3 years ago
5

Please help me with this!

Mathematics
2 answers:
denis-greek [22]3 years ago
6 0

Answer:

im grade 6 sorry I don't know that sorry

Step-by-step explanation:

gongginggingganggonggingginggang

Montano1993 [528]3 years ago
6 0

Answer:

please what is the question? is it to construct a segment

You might be interested in
If 4 pounds of potatoes costs $6.78. How much does 1 pound of potatoes cost? Show all your work!
baherus [9]
If 4 lbs of potatoes cost 6.78...then 1 lbs of potatoes cost 6.78/4 = 1.695...rounds to 1.70 per lb
3 0
3 years ago
Type the correct answer in the box. Spell all words correctly, and use numerals instead of words for numbers. If necessary, use
lidiya [134]
THE ANSWER IS : sin(-x)

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help me. I need help
koban [17]
I am pretty sure the answer would be -.02
Bc you would do 2-3.6/5- -3
3 0
3 years ago
Please helppp will brainlest and make points higher next question
ladessa [460]
75+35+25-75= $60 is the account balance
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Sonya paid $2.75 per pound for fresh fish last week. This week, she paid a total of $1.20 more when she purchased 3 pounds of fi
telo118 [61]

The price of fish this week is $3.15 per pound

Step-by-step explanation:

We have to find the total price of 3 pound fish for last week

So,

Price of fish per pound = $2.75

Price of 3 pound fish = 2.75 * 3 = $8.25

As she made $1.20 more in total for 3 pound fish this week

Price of 3 pound fish this week = 8.25+1.20 = $9.45

$9.45 is the total price for 3 pound fish this week.

So,

Price per pound this week will be:

=\frac{9.45}{3}\\=3.15

Hence,

The price of fish this week is $3.15 per pound

Keywords: Measurements, Unit price

Learn more about unit price at:

  • brainly.com/question/13063819
  • brainly.com/question/13219835

#LearnwithBrainly

3 0
4 years ago
Other questions:
  • Heidi, a jewelry salesperson, earns a commission of $55 every time she sells a diamond ring. How many rings does she have to sel
    15·2 answers
  • What equal 4 kilograms
    7·2 answers
  • Drag each equation to the correct location on the table.
    13·1 answer
  • PLZZZ HELP GIVING AS MANY POINTTS
    5·2 answers
  • Need help 99 points
    12·2 answers
  • 11. What's the approximate area of a segment of a circle with a height 6 m and the length of the chord is 20 m? round to the nea
    8·1 answer
  • 6th grade distributive property page 2 only 2 questions
    5·2 answers
  • Dwight planted some beet plants in his garden. The plants produced 12 beets. He gave 2/3 of the beets to his friend Michael. How
    12·1 answer
  • I need help on this question
    10·1 answer
  • Mr.Smith had $2400 in his account.He withdrew 60% of the money to buy a new TV set.Calculate the percentage that is left in his
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!