1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
hichkok12 [17]
2 years ago
6

24+82 rounding or compatible numbers to estimate the sum

Mathematics
1 answer:
allsm [11]2 years ago
4 0

Answer:

106

Step-by-step explanation:

you take 82 and 24 and add them together so it would be like this 2 + 4 = 6 and 8 + 2 = 10 so the 8 is in a tens place so the answer from adding 8 + 2 = 100 because you in the tens place so the final answer would be 106 after adding it all up.

You might be interested in
Part a: if (6^2)^x = 1, the value of x is 0. the reason for it being 0 is because anything to the power of 0 equals 1. part b: i
exis [7]
The value of x is all real numbers because 6^0 is 1 and 1 raised to the power of any number will still be 1.
4 0
3 years ago
If you had $9 what would you buy
Karolina [17]

Answer:

Food

Step-by-step explanation:

You need food to survive so find some good food and eat it :)

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
HELP
iris [78.8K]

Answer:

D x≥4

Step-by-step explanation:

−7 ≥ 13−5x

5x ≥ 20

x ≥ 4

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
427 thousand as a scientic notation ​
Lerok [7]

Answer:

427,000 = 4.27 * 10^{5}

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the derivative of x^2+6x+9 at the point (2,6).
Pachacha [2.7K]
The derivative of the function is 2x+6.
At the particular point (2,6), plug in the x coordinate for x.
2(2)+6 = 10

Hope this helps :)

4 0
3 years ago
Other questions:
  • 3X3X3X3X3X3X3=? Please help me
    7·2 answers
  • What is the common difference of the sequence: 18, 11, 4, -3, -10... *
    14·1 answer
  • Use the parabola tool to graph the quadratic function.
    12·1 answer
  • 17. Ace Rent a Car charges a flat fee of $15 and $0.23 a mile for their cars. Acme Rent a Car
    8·1 answer
  • Solve the following inequalities.
    14·1 answer
  • You buy painting supplies for $12, and you charge $3 per person to paint faces. How many faces will you need to paint earn $15 i
    13·2 answers
  • Write an equation in slope intercept form that passes through the point (3,9) and has a slope of -5
    15·1 answer
  • Jane wants to add chocolate chips to her trail mix. A 3-pound bag of chocolate chips costs $3.22. What is the unit price?
    8·2 answers
  • Which of these statements best describes the relation shown?
    7·2 answers
  • What is the hypotenuse?
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!