1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
d1i1m1o1n [39]
2 years ago
14

Kayla buys two pairs of jeans for j dollars each and one shirt for 15 dollars. she has 60 dollars to spend. The equation 2j+ 15-

60 can be used to find the cost of one pair of jeans​
Mathematics
1 answer:
weeeeeb [17]2 years ago
5 0

Kayla buys two pairs of jeans for j dollars each and one shirt for 15 dollars. The cost of one pair of jeans is $22.5  (twenty-two dollars and fifty cents)

From the given information

  • Let the cost of two pairs of jeans be 2j
  • The cost of 1 shirt = 15
  • Total amount to spent = $60

∴

The equation is said to be expressed as:

  • 2j + 15 - 60 = 0

Collect like terms

  • 2j = 60 - 15
  • 2j = 45

Divide both sides by 2

  • \mathbf{\dfrac{2j}{2}= \dfrac{45}{2}}
  • j = 22.5

Therefore, we can conclude that the cost of one pair of jeans is  $22.5  (twenty-two dollars and fifty cents).

Learn more about cost here:

brainly.com/question/13910351?referrer=searchResults

You might be interested in
Mia and her 3 friends went out for dinner at a restaurant. Total bill was $ 65.12. All friends are going to divide the bill. How
eduard

Answer:

it would have to be a or b i think

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Favorite subject quick
kobusy [5.1K]

Answer:

Math

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Someone please help?
dybincka [34]

Answer:

42°

Step-by-step explanation:

its 42° because its smaller than 48° and that's the only option smaller lol

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
HURRY PLEASE!<br><br> Thx so much, guys!<br> You guys are so great!
Aneli [31]
Use photomath love it’s so much easier
7 0
3 years ago
Find the percent of the number. explain your method 120%of 75
cupoosta [38]
I would use is over of equals percent over 100 is woudl be 120% and of would be 75 then you would put x over 75
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Please help anyone......
    7·1 answer
  • An electrician is installing lights around a customer's rectangular yard. the yard is 30 feet wide by 72 feet long. The electric
    15·1 answer
  • Is the expression 30 + x-x2 in standard form?
    6·2 answers
  • Let f(x)=2/x-3. Find f^-1(x)
    15·1 answer
  • Net pay is the difference between a worker’s gross income and his or her deductions. A person’s gross income for the year was $6
    15·1 answer
  • Find the unit rate to the nearest cent per ounce compare a 24 ounce box of cornflakes cost $4.59
    10·1 answer
  • *4.8.21
    11·1 answer
  • Find the slope of the line 6x – 2y = 6 (hint: find 2 points; then use the slope formula)
    8·1 answer
  • In a sample 5 of 800 T-shirts were defective. Based on this sample, in a production run of 250,000 T-shirts, how many would you
    6·1 answer
  • Using everyday knowledge, indicate whether the if then statements are correct forward-only or both forward and reverse. Statemen
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!