1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Phantasy [73]
3 years ago
13

3

Mathematics
1 answer:
valkas [14]3 years ago
4 0
The answe is is 10 because 3 divided by 5 is 12 when the pair is connected their
You might be interested in
How do you solve this equation 7(3)+(-9)×(-4)=
Softa [21]

Hello!

To solve this equation, we will need to use PEMDAS (parentheses, then exponents, then multiplication/division, then addition/subtraction).

7(3) + (-9) x (-4) =

21 + (-9) x (-4) =

21 + 36 =

57

I hope this helps you! Have a lovely day!

- Mal

7 0
4 years ago
Evaluater 3/7+ 5/8s when r =14s =8.
adell [148]

Answer:

Step-by-step explanation:

Alright, lets get started.

The given expression as :

\frac{3}{7}r + \frac{5}{8}s

r is given as 14 and s is given as 8

Plugging the value of r and s in given expression.

\frac{3}{7}(14) + \frac{5}{8}(8)

3*2 + 5

6+5

11

Hence the answer is 11    :   Answer

Hope it will help :)

3 0
3 years ago
A package of 6 pairs of insulated gloves costs $31.74. What is the unit price of the pairs of gloves?
larisa86 [58]

Answer:

$5.29

Step-by-step explanation:

If a total of 6 gloves are $31.74, you  divide by the number of gloves (6) to get your answer

31.74/6= 5.29

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Jesse borrowed $350 from his mom to buy an electric scooter, Jesse will pay her
mash [69]

Answer:

the answer is C

350×3% =10.5

ans×5=21

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
The table gives a set of outcomes and their probabilities. Let A be the event "the outcome is
andriy [413]

Answer:0.2

Step-by-step explanation:

A=3

P(A)=P(3)

=0.2

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Heeellllllpppp mmmmeeeee ppplllzzz
    8·2 answers
  • Point P(−5.15, −7.05) is a reflection across the x-axis of which of the following points?PLEASE EXPLAIN
    12·2 answers
  • A student mixed 125 grams of sugar, 250 grams of water, and 5 grams of flavoring. The solution weighs?
    9·2 answers
  • Idk how to solve this lol
    11·2 answers
  • 200 trials of picking colored blocks, dean picked 63 yellow blocks. Jeanne did the same process and after 100 trials she picked
    6·2 answers
  • Solve for y.<br> O 10<br> O 12<br> O 15<br> O 18
    14·2 answers
  • Two supporting reasons are missing from the proof. Complete the proof by dragging and dropping the appropriate reasons into each
    7·1 answer
  • At an ice cream shop, a customer can make a sundae that includes ice cream, one candy topping, and one liquid topping from the l
    13·1 answer
  • SOLVE
    8·2 answers
  • Which of the following statements is true?
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!