Answer:
I think it is C
Step-by-step explanation
<em>cube has equal sides and is parallel.</em>
Answer:
$2.7
Step-by-step explanation:
Let the price of one apple be x
and the price of one orange y
Hence ;
One apple and 3 oranges would cost:
x + 3×y = $5.10----------------------------(1)
One apple and 5 oranges would cost;
x + 5×y = $7.50--------------------------(2)
Subtracting eqn (1) from (2), we have :
x-x + 5y -3y = 7.5- 5.1
2y = 2.4
y = $1.2
From eqn(1)
x + 3y = $5.10
x= $5.10-3($1.2) = $5.10-$3.6 = $1.5
Hence x=$1.5 and y= $1.2
We are required to find the cost of one apple and one orange, hence :
x+y = $1.5+$1.2= $2.7
It is 420,5040,840 and 1680 is divisible by 2,3,4,5 &6.
Answer:
she brought 21 shirts and 2 pants
Step-by-step explanation:
shirts
21× 14.50 = 304.5
357- 304.5 = 52.5
pants
52.5 ÷ 25 = 2.1