1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
aleksklad [387]
3 years ago
11

Jia spends $8 on 4 pounds of fruit. How much would he pay for one pound of fruit?

Mathematics
2 answers:
e-lub [12.9K]3 years ago
5 0

Answer:

$2 per pound

Step-by-step explanation:

$8 / 4 pounds = $2 / 1 pound

krek1111 [17]3 years ago
4 0

Answer:

2 dollars

Step-by-step explanation:

For 4 pounds of fruit he pays 8 dollars. If you use the unit rate it is 2 dollars for every one pound of fruit

You might be interested in
Help me please I don’t understand this question so please help?
Luba_88 [7]

Answer:

11- All 0's are on the x and y planes

12- All positive points/numbers are where the x and y axis are both positive (Quadrant 1, 2, and 4)

13- All negative points/numbers would be wherever the x and y axis are negative (Quadrants 2, 3, and 4)

3 0
2 years ago
Find the term to term rules for 2,6,18,54,162
faltersainse [42]

Answer:

a, ax3 =b, bx3= c , cx3=d, dx3=e

Step-by-step explanation:

2, 2×3=6, 6x3=18,18 x3 =54, 54x3= 162

Multiplication of three with previous number will give you next number in series.

4 0
2 years ago
Use the number line to solve (-1)-(-2)=
Alex787 [66]

Answer:

-1 is the answer , your welcome haha

4 0
2 years ago
Fitness Classes cost £6 per person. The table shows the number of people who go to the classes on Thursday, Friday and Saturday.
Pachacha [2.7K]

Answer:

£216

Step-by-step explanation:

  • Cost = £6 per person
  • Teacher earns = 90% of total

<u>Total number of people:</u>

  • 13 + 11 + 16 = £40

<u>Total paymen</u>t:

  • 40*6= £240

<u>Teacher earns in total per given week:</u>

  • 240*90/100 = £216

7 0
3 years ago
Helen had $12 but spent $3 of it. What per cent did she spend?
Bezzdna [24]

Answer:

25%

Step-by-step explanation:

Its basic division really. The easiest way to think of it is how many times can 3 fit into 12 three fits into 12 four times in fraction that's 1/4 or 1 over 4. Just like the quarter (United States quarter) each one is 25 cents and you need 4 of then to make 1 US dollar or 100% so each group of three is 25 percent. This under standing could work with a variety of numbers 5 is what percent of 20 or 7 is what percent of 28 if it comes in 4s each is 25%. Hope this helps.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Adam buy 9 gift card and gives 6 away.how many does he have left?
    9·2 answers
  • 3. If I get a 2/3 on an exit ticket. What is that grade out of 5?*
    10·2 answers
  • The angles of a quadrilateral all have the same measure. What is the name of the quadrilateral?
    11·2 answers
  • Can u help with question 18
    10·1 answer
  • Pradeep is planning locations for her area members to vote. There are 44,832 people in the area and each location can hold 380 p
    11·2 answers
  • Six less than five times a number is three more than twice the number.
    14·2 answers
  • PLEASE HELP <br><br>ONLY ANSWER IF YOU KNOW ​
    10·2 answers
  • 32% of a number is 64 what is the number
    11·2 answers
  • Find third, fifth and seventeenth term of the sequence
    5·2 answers
  • The 44 members of the glee club are trying to raise at least $6,000 so they can compete in the state championship. They already
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!