1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nordsb [41]
3 years ago
7

It took Sharon 105 minutes to wash three cars and put everything away. If she spent 10

Mathematics
1 answer:
shtirl [24]3 years ago
3 0
Well that would be 105 - 10. If you spent 105 minutes in total and 10 of that was putting your stuff away, take that 10 minutes away and you’d get 95. So, she spent 95 minutes washing 3 cars in total. If you divide that 95 into 3s, you get rounded 31 minutes each.
You might be interested in
What are the zeros of the function f(x) = (3x^2 + 9x + 6) / (3x - 6) ?
cricket20 [7]
3x^2 + 9x + 6 = 0
3x^2 + 3x + 6x + 6 = 0
3x(x + 1) + 6(x + 1) = 0
(3x + 6)(x + 1) = 0
3x + 6 = 0 and x + 1 = 0
3x = -6 and x = -1
x = -2 and x = -1
6 0
4 years ago
Find the length of side a.<br> 5<br> 3<br> O A. 16<br> O B. 34<br> O c. 2<br> O D. 4
xxMikexx [17]

Answer:

D

Step-by-step explanation:

a=\sqrt{c^{2} -b^{2} }

\sqrt{5^{2} -3^{2} } =4

a=4

5 0
3 years ago
Solve each equation <br> <img src="https://tex.z-dn.net/?f=%5Cfrac%7B3x-2%7D%7Bx%2B%204%7D%20%3D0%5C%5C%5C%5C%5C%5C%5Cfrac%7B2%7
Sloan [31]

The expression (3x - 2)/(x + 4) = 0 has a value of x is 3/2. Amd the expression 2/(x + 4) = 0 has a value of x is ∞.

<h3>What is simplification?</h3>

Simplification is to make something easier to do or understand and to make something less complicated.

The expression is given below.

(3x - 2)/(x + 4) = 0

Then on simplifying, we have

3x - 2 = 0

    3x = 2

      x = 3/2

And

2/(x - 3) = 0

         2 ≠ 0

More about the simplification link is given below.

brainly.com/question/12616840

#SPJ1

4 0
2 years ago
Ben needs 1 3/8 feet of fabric to make one banner. How many banners can he make from 4 1/2 yards of fabric?
skelet666 [1.2K]

Answer:

x = 9.818

x≈10

The number of banners that can be made are 10

Step-by-step explanation:

We can use the knowledge of proportion to solve this.

First we need to convert yard to feet.

  1  yard      = 3 foot

4 1/2 yard    = y

cross-multiply

y =  4 1/2  ×  3

    =9/2  ×   3

y = \frac{27}{2} feet

This implies 4 1/2 yards =  \frac{27}{2} feet

Let x be the numbers of banners needed to make from 4 1/2 yards of fabric.

1 3/8 feet  = 1 banner

\frac{27}{2}  feets    =    x

cross multiply

1 3/8 × x =  \frac{27}{2}

\frac{11x}{8}  =  \frac{27}{2}

cross-multiply

22x = 216

Divide both-side of the equation by 22

22x/22 = 216/22

x = 9.818

x≈10

The number of banners that can be made are 10

3 0
3 years ago
15 points!!!!!!!:
docker41 [41]
Gizmo can eat 10/3  * 2 =  6 2/3 bowls in 10 minutes
Leo can eat 10/6  * 1  = 1 2/3 bowls in 10 minutes

Together they can eat  8 1/3 bowls in 10 minutes.
3 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Subtract.write each in simplest form 1/2-1/4
    12·1 answer
  • which statement correctly compares two values? a)the value of the 7 in 37.596 is 1/10 the value of the7 in 26.74 b) the value of
    15·1 answer
  • Need ANSWER ASAPpppp
    12·2 answers
  • What is the area of a rectangle with vertices at (2, 3), (7, 3), (7, 10), and (2, 10)?
    6·2 answers
  • Which side lengths form a right triangle?Choose all answers that apply: (Choice A) 2 , 1 5 , 1 7 Choice B) 1 , 8 , square root o
    9·1 answer
  • Plz help I will give brainliest
    8·1 answer
  • What is the average rate of change of the function
    14·1 answer
  • Let A and B be mutually exclusive events with PA) = 0.20 and PCB) = 0.30.
    8·1 answer
  • In a​ week, a man received a paycheck for ​$826.60. The withholding for taxes was ​$91.40. If he worked 34 hours in that​ week,
    12·1 answer
  • A 9-foot piece of ribbon costs $20.07. What is the price per yard?
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!