3^5 is the same as 3*3*3*3*3. which is 243
I honestly don’t know I’m just trying to get my question answered
You can use the proportion.
$4.99 / 1 kg = x / 1.8 kg
x = ($4.99 * 1.8 kg) / 1 kg
x = $8.98
Therefore, in 1.8 kg of potatoes, it costs at $8.98
☺️<span>✌️</span>
Answer:
72
Step-by-step explanation:
It's 72