1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Kay [80]
3 years ago
7

1/8 x 1/8 as a exponet

Mathematics
1 answer:
USPshnik [31]3 years ago
6 0

Answer:

\frac{1}{8}^{2}

Step-by-step explanation:

A number doubled is the same as squaring it (to the second power).

Have a great day!

You might be interested in
A pencil pouch has 12 pencils and 30 led pencils, What is the ratio of<br> pencils to led pencils?
jarptica [38.1K]

Answer: 12:30

Step-by-step explanation: Trust me. I got 100.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Sonya got 8 out of 10 questions right on a quiz. She got the same score on a quiz that had 20 questions. How many questions did
Sliva [168]
16 it's just double the the denominator and the top number
3 0
3 years ago
How long will it take for the balance of an account to double if the savings account earns 0.75% annual interest compounded mont
spin [16.1K]
Let the amount deposited (principal) be x, then the amount after the required time = 2x.
A = P(1 + r/n)^nt: where A is the future value = 2x, P is the principal = x, r is the rate = 0.75%, n is the number of accumulation in a year = 12, t is the number of years.

2x = x(1 + 0.0075/12)^12t
2 = (1 + 0.000625)^12t
log 2 = 12t log (1.000625)
log 2 / log (1.000625) = 12t
1109.38 = 12t
t = 92 years
4 0
3 years ago
The sides of a triangle are in the ratio 3 : 4 : 5. What is the length of each side if the perimeter of the triangle is 90 cm
svet-max [94.6K]
The sides of the triangle are 3x, 4x and 5x

3x + 4x + 5x = 90
12x = 90
x = 90/12
x = 7.5

first side = 3x = 3 * 7.5 = 22.5 cm
second side = 4x = 4 * 7.5 = 30 cm
third side = 5x = 5*7.5 = 37.5 cm
7 0
3 years ago
A grocer can buy strawberries for $1.38 per pound. write an equation relating c, the cost, and p, the pounds of strawberries.
slamgirl [31]

Answer:

1.38p=C

Step-by-step explanation:

each pound is $1.38 and pounds is p they have to equal to C, the total.

5 0
3 years ago
Other questions:
  • 5 1/12 + 5 1/12<br><br> its worth 10 points<br> its a fraction
    14·1 answer
  • Make an equation for the following word problem:
    5·2 answers
  • Maghan works at an ice cream truck and makes $8.25 per hour.lucas works for a ladscape and makes $6.50 per hour.how much more do
    12·1 answer
  • What is the unit price for the cans of lemonade at each of the stores?
    8·2 answers
  • Y=mx+bWhat variable shows the y intercept of the line?
    13·1 answer
  • Please answer correctly !!!! Will mark brainliest !!!!!!!!!!
    11·2 answers
  • ABD is an equilateral triangle. AB is ___ units long
    8·1 answer
  • A new phone costs $450. There is a 40% discount on the price of the phone and an 8% sales tax on the discount price. What is the
    7·2 answers
  • D) The permeter of the recthngle shown is 30 inches
    5·1 answer
  • A soup can, shaped like a cylinder, has a diameter of 3.5 inches and a height of 5 inches. Each serving of soup is 15 cubic inch
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!