1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
dezoksy [38]
2 years ago
8

HEY I RLLLLLLY NEED HELP! 50 POINTS AND BRAINLIEST IS YOU'RE RIGHT!!!!

Mathematics
1 answer:
BlackZzzverrR [31]2 years ago
7 0

Answer:

  • g(f(x)) = 2x - 2

Step-by-step explanation:

<u>Given:</u>

  • f(x) = 2x + 1

and

  • g(x) = x - 3

<u>Find g(f(x)), substitute the value of f(x) into equation:</u>

  • g(f(x)) = g(2x + 1) = (2x + 1) - 3 = 2x - 2
You might be interested in
PLEASE HELP ME ASAP
4vir4ik [10]
Pretty sure it’s b, good luck
8 0
2 years ago
Anyone knows how to do this ?
exis [7]
700x0.08= 56 Hope this helps
8 0
3 years ago
What is the average speed for 4 hours
AVprozaik [17]

Answer:

320km/h

Step-by-step explanation:

You simply times 80 km by 4hr to get 320 km/h

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which of the following graphs represents the equation x &gt;-3y+9
enot [183]
Hello,
Please, see the attached file.
Thanks.

5 0
3 years ago
Factor c^2 −64. Is this a special product?<br> PLS HELP
laila [671]
C^2-64 is a square roots factoring one. you take the square root of c^2 which is c and then the square root of 64 which is 8 or -8 so the answer is (c-8)(c+8). and it is a special product
8 0
2 years ago
Other questions:
  • Al Johnson is a word processor. He is paid $2.95 a page. A normal job has 600 pages and requires about 225 words per page. Al ty
    14·1 answer
  • Which number is a perfect cube? 5, 100, 125, 150​
    6·2 answers
  • Find the solution to the system of equations. 4x + 3y = –1 3x – 9y = 33 solution = ( , )
    14·2 answers
  • Which amount is equivaent to 8 pounds?
    12·1 answer
  • Krysta picks a marble at random, puts it back, and then picks another marble at random.
    9·1 answer
  • PLEASE ANSWER THE QUESTION
    13·1 answer
  • (12 + 5) + 32 × (10 − 5)
    7·1 answer
  • Correct I’ll give brainlist no links or I’ll report
    7·1 answer
  • At the luau, a vender was selling 5 leis for $25. what is the unit price?
    9·1 answer
  • Pls help me with this…
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!