The answer is 16 hope this helps you.
We can find the price per arc by dividing the total price by the amount of arc.
so in this case
5625 is the total money spent
and 4.5 is what they get when spending that amount of money
5625 / 4.5
= 1250
The price per arc is $1250
therefore, the answer is $1250.
The answer is x=3
1x=3 so that means that one x is the same as 3
The sum of 3 products...there r 3 terms
Answer:
36 km
Step-by-step explanation:
60% of 60km
60/100
.6*60=36
36 km