1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
IRINA_888 [86]
2 years ago
6

Choose ASA, SAA, or neither to describe this figure. B С ASA SAA neither

Mathematics
1 answer:
Anvisha [2.4K]2 years ago
7 0

Answer:

ASA..........................{angle side angle}

You might be interested in
An artist sells original hand painted greeting cards. He makes $2.50 profit on a small card and $4.00 profit on a large card. He
Marysya12 [62]
Since he sells 5 large cards for every 2 small, we can multiply the number of small cards he needs to sell by 2.5 to find how many large cards he needs to sell.

So let x=the number of small cards sold, and 2.5x=the number of large cards sold

The equation is:Total profit=x+(2.5x)

Since a small card is $2.5, a large card is $4, and the total profit will be $10,000 plug those in to make the equation:

10,000=2.5x+4(2.5x)

We can combine the x's to get 10,000=12.5x and then divide both sides by 12.5 to get x=800.

So he needs to sell 800 small cards.

Multiply that by that 2.5.

And he needs to sell 2000 large cards.

3 0
3 years ago
9 mugs for $45<br><br> What is the rate?<br><br> And what is the unit rate?
andrew-mc [135]

Answer:  The unit rate is $5 per  mug.

Step-by-step explanation:

To find the the unit rate, you will find the amount  one mug will cost.

If there are 9 mugs  then to get it to one, you will have to divide 9 by 9, and the same way you will have to divide 45 by 9.

45 / 9 = 5  

6 0
3 years ago
Lindsay went to the teacher supply store she bought 10 whiteboards for a total of $35 and some posters for $5.40 each. If she sp
Paul [167]
The whiteboards she bought cost $35, and she spent a total of $51.20, subtract to find out the total amount she spent on posters:

\sf 51.20-35=16.2

So she spent a total of $16.20 on posters, now divide by the amount one poster costs to find out how many posters she bought.

\sf 16.2\div 5.4=\boxed{\sf 3}

So she bought 3 posters.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which one are these paired to the solution
Soloha48 [4]

Answer:

Option b and d.

Step-by-step explanation:

Given equation : -5x + 4y > -7

Putting the values of x and y one by one in the options,

a) Putting x as 6 and y as 4.

=> -5(6) + 4(4) > -7

=> -30 + 16 > -7

=> -14 > -7

This doesn't satisfy the inequality, hence this couldn't be the ordered pair.

Similarly,

b) Putting x as 5 and y as 5.

=> -5(5) + 4(5) > -7

=> -25 + 20 > -7

=> -5 > -7

This satisfies the inequality, hence this is the ordered pair.

c) Putting x as 3 and y as 2.

=> -5(3) + 4(2) > -7

=> -15 + 8 > -7

=> -7 > -7

This doesn't satisfy the inequality, hence this couldn't be the ordered pair.

d) Putting x as -2 and y as -4.

=> -5(-2) + 4(-4) > -7

=> 10 - 16 > -7

=> -6 > -7

This satisfies the inequality, hence this is the ordered pair.

<em>Hope</em><em> </em><em>it</em><em> </em><em>helps</em><em> </em><em>:</em><em>)</em>

7 0
2 years ago
Please help with this question!! HELP ASAP!!
Anastaziya [24]

Answer:

DG is 8.75.

Step-by-step explanation:

Because we have an isosceles triangle with a perpendicular bisector, we have two identical triangles which share equal sides. We know DF is 14 and FG is 4x. These are corresponding sides and we set them equal.

4x=14

x= 3.5.

We also know DE=EG and that DE=1.25x.

We substitute this term and x=3.5.

1.25x=EG

1.25(3.5)=EG

EG is 4.375.

We double 4.375 to find the whole segment DG since they are equal halves. DG is 8.75.


3 0
3 years ago
Other questions:
  • Keisha estimates 259 + 372 by rounding each number to the nearest 10. What is Keisha’s estimate of the sum ?
    5·2 answers
  • Are 6r +3 and 9r equivalent ​
    7·1 answer
  • What property does the statement show? (4x8)x3=(8x4)x3
    9·2 answers
  • Jonah and three of his friends are splitting the dinner bill equally among theme selves. There total bill came to be $86 before
    6·1 answer
  • For a given arithmetic sequence, the first term, 47, is equal to 26, and the 37 th term, a37, is equal to 278. th Find the value
    9·1 answer
  • Which is the graph of the linear inequality x – 2y &gt; –6?
    13·2 answers
  • PLEASE HELP! IMAGE ATTACHED
    12·1 answer
  • How much of each ingredients did the store use (50 Points)
    15·1 answer
  • Work out the number of boys and girls in each class below.
    10·1 answer
  • A. find the surface area of the rectangular prism
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!