Answer:
25 cents/ounce
Step-by-step explanation:
The unit rate means how much is one of the thing you are working with. In this case, the unit rate of a pint (16 ounces) is how much just one ounce will cost. So divide $3.93 by 16
$3.93/16 = $0.245625
Since we're working with money, round to the nearest hundredth
Unit rate is $0.25 per ounce, or 25 cents per ounce
Factor r 4 t 4 out of 5 r 8 t 5 − 3 r 4 t 4 . r 4 t 4 ( 5 r 4 t − 3 )
0.9 is the answerrrrrrrrrrrrrr
P = 12 + 6 + 8,5 = 18 + 8,5 = 26,5 mm
A = 12 × 4 / 2 = 48 / 2 = 24 mm²
Answer:
1) False. 2) True. 3) True. 4) False.
Step-by-step explanation:
1) False. The force of gravity will drive it down. The path will form a parabola.
2) True. There is no variation in the velocity in the horizontal axis and no force applied so the acceleration is zero.
3) True. The travel time depends on the height and the acceleration of gravity, and independent of the velocity of the rocket at launch.
4) False. The travel distance depends on the initial velocity of the rocket (at launch).