The cost of one shirt is 12.50 and cost of one pair of jeans is 24.75
Step-by-step explanation:
Let,
Cost of one shirt = x
Cost of pair of jeans = y
According to given statement;
4x+3y=124.25 Eqn 1
3x+5y=161.25 Eqn 2
Multiplying Eqn 1 by 3

Multiplying Eqn 2 by 4

Subtracting Eqn 3 from Eqn 4

Dividing both sides by 11

Putting 24.75 in Eqn 1

Dividing both sides by 4

The cost of one shirt is 12.50 and cost of one pair of jeans is 24.75
Keywords: linear equation, elimination method
Learn more about elimination method at:
#LearnwithBrainly
Answer:
your answer is 84/5 its not in the options
Answer:
Step-by-step explanation:
commutative property of addition : x + y = y + x
example : 2+3 =5 and 3+2 =5 then 2+3=3+2
associative property of addition
x + y + z = (x + y) + z = x + (y + z)
example: 2+3+4 = (2+3)+4 = 5 + 4 =9
2+3+4 = 2+(3+4) = 2 + 7 = 9
Answer:
More students have hazel eyes than blue.
Step-by-step explanation: